Dünyaca ünlü kumsalda herhangi bir olumsuzluk yok
Tarih : 2018.02.02  10:23:02
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin 17 kilometre uzunluğundaki pırıl pırıl kumuyla dünyaca ünlü Sarımsaklı sahilinde denizin kapkara bir renk alıp, yöre halkını endişelendirmesi üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü bölgeyi mercek altına aldı.

Sarımsaklı sahilinde simsiyah bir renk halinde görülen suyla ilgili inceleme ve araştırmalar yapan müdürlüğe bağlı ekipler, yaptıkları çalışmaları bir rapor haline getirdi.

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ayvalık Kaymakamlığı ve Ayvalık Belediyesi’ne gönderilen raporda söz konusu suyun bölgedeki Nikita Deresi’nden akan ve Sarımsaklı kumsalında denize buluşan bir su olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre; Sarımsaklı’da vatandaşların lirlilik olarak gözlemlediği Nikita Deresi’nden akan su nedeniyle derenin kenarında bulunan fabrika ve tesislerin denetlenerek, resmi yazılarla uyarıldığı vurgulandı.

Yapılan incelemelerde söz konusu durumun Nikita Deresi’ndeki fabrika ve işletmelerin atıklarından kaynaklanmadığı, derenin tabanında yıllardan beri özellikle zeytin karasuyu adı verilen zeytin atıkları nedeniyle biriken tortularından kaynaklandığı belirtilerek; geçtiğimiz haftalarda yağışların yoğun olması nedeniyle bu tortuların siyah bir renge büründüğü ve Sarımsaklı sahiline akan suyun da bu su olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, Nikita Deresi’nin yanı sıra bölgede denetimlerin titizlikle sürdüğü kaydedilerek, bu durumun her yıl aynı dönemlerde tekrarlandığı ve bu durumun; Nikita Deresi’nin dibindeki tortuların temizlenene kadar da süreceği ifade edildi.

Gıda Hayvancılık ve Tarım İlçe Müdürü Mehmet Uysal da muhabirimize yaptığı açıklamada, “Nikita Deresi’nin Sarımsaklı ile kavuştuğu bölgenin sık sık müdürlük bünyesindeki ekipler tarafından balık ölümlerinin olup olmadığına ilişkin kontrol edilip, denetlendiğini ancak bölgede bu yönde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını söyledi. SUAT SALGIN (AYVALIK)

276 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri