GERKUŞ “EDREMİT’İ VERMEYECEĞİZ”
Tarih : 2018.03.02  10:01:13
Bu haftaki röportaj konuğumuz Cumhuriyet Halk Partisi Edremit İlçe Başkanı Tayfun Gerkuş idi. Edremit’teki sorunlara değinerek ve çözüm önerilerinde bulunan Eğitimci Başkan Gerkuş, tüm sorularımızı içtenlikle cevapladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve AK Parti İlçe Başkanının sık sık dile getirdiği “Edremit’i alacağız” şeklindeki sözlere kesin ve net bir şekilde karşılık veren Başkan Gerkuş “Edremit’i vermeyeceğiz, bayrağımız dalgalanacak” dedi.

Gazetemiz Editörü Uğur Tarıman ve Yazı İşleri Müdürü K.Ceren Yıldırım’ın röportaj konuğu olan Başkan Gerkuş, merak edilen tüm soruları samimi bir şekilde cevaplandırdı. Satır aralarında önemli mesajlar veren Başkan Gerkuş “Göreve talip olduğumuzda sloganımız; ‘Birleştirici güç olalım’ şeklindeydi ve bu anlayışla hareket ediyoruz. Teşkilat olarak ’ben’ değil, ’biz’iz.  Altınoluk veya Edremit grubu şeklinde bir ayrıştırma yapmamız söz konusu değil” dedi.

Edremit’in önemli sorunlarının altını da çizen Başkan Gerkuş “Burhaniye ve Havran’daki hastanelerin yapımı bitirilerek, hizmete girdi, Edremit’te 3 yıldır hastane yeri zor bulundu” diyerek siyasi bir soruna da dikkat çekti. Havaalanı ismine de vurgu yapan Gerkuş “Edremit’e gelmek isteyen yolcular, Havalaanındaki anonslarda Edremit ismini duymadıkları için büyük bir karmaşa ve şaşkınlık yaşıyor. Balıkesir Kocaseyit Havaalanının önüne Edremit ibaresinin konmasını istiyoruz” dedi.  

Cumhuriyet Halk Partisi Edremit İlçe Başkanı Tayfun Gerkuş ile yaptığımız röportajı sunuyoruz.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1958 Edremit doğumluyum. İlk, orta ve  lise öğrenimini bitirdikten sonra, Bursa Eğitim Enstitüsü resim Bölümüne girdim. 2 yıl orada okuduktan sonra İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünden Resim öğretmeni olarak mezun oldum. Daha sonra ilk kurada Diyarbakır çıktı. 2 Ocak 1981 yılında Diyarbakır’da öğretmen olarak göreve başladım. Oradan da Adana’nın Kozan ilçesine tayin oldum, 1 yıl da orada çalıştıktan sonra 1988 yılında Edremit Lisesi’nde göreve başladım. Bu çalıştığım süre zarfında, öğretmenlik, idarecilik, Müdür vekilliği gibi görevlerde bulundum. Edremit Lisesi’nden 2005 yılında emekli oldum. 2006 yılında Partime kaydoldum. 2009 seçimlerinde Belediye başkan Adayı Mehmet Semerci’nin listesinden girdim ancak seçilemedim. 2011 yılında Balıkesir’de yapılan İl Olağanüstü Yönetim Kurulu seçimlerinde Av. Muzaffer Mavuk’un listesinden il yöneticisi olarak seçildim. 2012 yılında olağan kongrede yine il yönetimine girdim. 2014 yılına kadar İl yönetiminde görev yaptım. 2014 yılında Meclis üyesi adayı olabilmem için İl yöneticiliği görevinden istifa ettim. O günden bugüne kadar siyasetin her kademesinde görev aldım. 2014 seçimlerinde Kamil Saka’nın listesinde 7’nci sırada belediye meclis üyesi adayıydım ve seçildim.

Niçin Cumhuriyet Halk Partisi?

Bizler yıllardır Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden sapmayan eğitimci insanlarız. Babam da 1980 darbesinde partinin ilçe sekreteriydi. 1987 yılında o öldüğünde de yine partinin üyesiydi. Uzun yıllar ailece Cumhuriyet Halk Partisi’ne hizmet verdik.

Kaç üyeniz var?

Şu anda yaklaşık 6700 civarında üyemiz var.

Delege sayısı?

Mahalle delegesi 400.  İl Delege sayısı 93.

Kadın ve Gençlik Kollarınız ne gibi çalışmalar yapıyor?

Kadın ve Gençlik Kollarımız koordineli olarak Köy ve mahalle ziyaretlerinin yanı sıra, hastaların yaşlıların, engellilerin ve ihtiyaç sahiplerinin her zaman yanında oluyorlar.  Programları beraber belirliyoruz. Bundan sonraki çalışmalar seçim çalışmalarına göre olacak.  Erken seçim ihtimaline karşı, hazırlıklı olmamız lazım.

Geçtiğimiz günlerde Sosyal Medya’da, İlçe Başkanlığına aday olup da adaylığını 1 hafta sonra geri çeken Nabi Gündüz, size hitaben ağır bir cümle kullandı. Kamil Saka’ya ‘Atın bu adamı partiden’ dedi. Bu konuda ne gibi bir tepki ortaya koydunuz?

Bu tip konuşmaların parti içinde yanlış olduğunu söylüyoruz. Zaten partilerin sosyal medyayı bu şekilde kullanması yanlış. Bizim birbirimizi eleştireceğimiz ortamlar var. Gelip bizimle direk görüşme yapabilir veya yönetim kurulu toplantımıza katılabilir. Zaten bizim aylık bilgilendirme toplantılarımız var, bu toplantılarda da konuşabilir. Bunu ilk kez yapmıyor. Daha önce de yaptı.  O da partilimiz. Kendisiyle ön seçimlerde ve delege seçimlerinde uzun bir süre beraber çalıştık. Hatta O da adaydı. Bazı sebeplerden dolayı adaylıktan vazgeçti, arkadaşlar beni önerdiler. Ama kendisi bu süreden sonra, bizim desteklemediğimiz bir adayı destekledi ama biz demokratik ortam olduğu için ses çıkarmadık. Herkes istediğini destekleyebilir. Nabi Gündüz böyle arada sırada yaptığı çıkışlarla, hem kendisine, hem partimize, hem de bizlere zarar veriyor. Esasında en çok zarar gören partimiz. Bugün bizler bugün varız, yarın yokuz. Nabi benim öğrencim. Babası da ilkokul arkadaşım, Nebi Gündüz de sınıf arkadaşım, Nebi’nin de çocuklarını ben okuttum. Belediye Başkanımıza o şekilde yazması hoş bir şey değil.

Kamuoyunda, sizin İlçe Başkanı olarak Altınoluk kesimini desteklediğiniz, Edremit merkezini saf dışı bıraktığınız söyleniyor. Bu konuda ne diyorsunuz?

Altınoluk’luları desteklediğim veya onlarla birlikte hareket ettiğim yönündeki söylentiler gerçek değil, tamamen asılsız. Seçimlerden önce bir mavi liste, bir de beyaz liste vardı. Beyaz listede ben, Hasan Arslan, Yurt Yıldırım, Mahmut Ceylan, Ensar Aytekin, Hasan Özpolat ve Nabi Gündüz vardı. Belediye Başkanımızın desteklediği Mavi Listede de; Necmi Dönmez, Süleyman Sırel ve Hasan Amaç gibi isimler vardı. Bu seçimleri yaptık ve bitti. Beraberce çalıştık. Şimdi Nabi Gündüz bizden ayrıldı, eğer ayrılmasaydı bu lafı söyler miydi? Çünkü yaşadı bizle beraber. Bir ekip olarak çalışmaya giriyorsunuz. Nabi Gündüz’ün disiplin suçu da vardı. Şimdi bizde mi disipline verelim? Hiçbir arkadaşımızı disipline verme taraftarı da değiliz.

İlçe Başkanı olarak, Kamil Başkan ile diyaloğunuz nasıl?

Aramız iyi, birbirimizekarşı sevgi ve saygımız her zaman vardır. Büyüğümüzdür. Partimizin Belediye Başkanıdır, eskilerin tabiriyle Şehr-i emindir. Ben de belediye meclis üyesiyim zaten. Diyaloglarımız sevgi ve saygı çerçevesinde devam ediyor.

Başkan Saka, Altınoluk’ta ruhsatsız bazı yerleri mühürlediği için Altınoluk kesiminin kendisine tepki gösterdiğini söylüyor. Dolayısıyla kamuoyunda parti, Altınoluk kesimi ve Edremit kesimi olarak ikiye bölünmüş bir görüntü sergiliyor.  İlçe Başkanı olarak Başkan Saka ile bu Altınoluk kesimi arasında ara buluculuk yapıp, birleştirmek gibi bir düşünceniz var mı?

Biz zaten bu göreve talip olduğumuzda sloganımız; ‘Birleştirici güç olalım’ idi.  Bir takım nedenlerle bu delege seçimlerinden kaynaklanan bir ayrıştırma oldu. Hatta delege seçimlerimiz de bayağı bir sert geçti. Ulusal basına kadar çıkan tartışmalar oldu. Olabilir de çünkü sırf burada olmuyor, ülkenin birçok kesiminde oluyor. Ama partide Altınoluk grubu, Zeytinli grubu diye bir durum söz konusu değil. 

Siz de takdir edersiniz ki, Altınoluk’ta siyaset daha farklı yapılıyor, Zeytinli’de daha farklı. Çünkü oraya başka şehirlerde yaşayıp emekli insanlar yerleşmiş, ekonomik sorunları yok, evini almış, yazlık kışlık orada oturuyor. Kimisi sağlık sorunundan gelmiş, kimisi buraları sevdiği için yerleşmiş. Edremit daha seçici, daha sıkıntılı.  Edremit’in üye yapısıyla, Altınoluk’un üye yapısı çok farklı. Altınoluk, Zeytinli ve Güre gibi sahil kesimlerinde siyaset biraz daha farklı yapılıyor, lokomotif görevi görüyorlar. Ruhsat konularında Başkanım da idare olarak haklı ama bunların geçmişini de irdelemek lazım. Bunlar 3,5 senedir vardı böyle sorunlar. Bu seçim ortamından sonra ortaya çıkması ortamı geriyor. Yoksa normal bir zamanda belediyede birçok kişinin ruhsat veya inşaatıyla ilgili problemi vardır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve AK Parti İlçe Başkanı Edremit’i alacağız diyor. Siz ne diyorsunuz?

Biz de Edremit’i vermeyeceğiz diyoruz. Bayrak dalgalanacak.

Edremit’i vermeyeceğiz derken ne gibi projeleriniz var?

Başkanımız  projelere hız verdi. Altınoluk’taki Şahindere projesi, Güre’deki Pazaryeri projesi, Parklar ve Bahçeler ile İzmir asfaltı yanındaki yürüme projeleri devam ediyor. Zaten ilk sene borçla uğraştık. Borç ilk başta 78 milyondu, sonradan başka borçlar da çıktı, 100’ü geçti. Seçimlere 1 yılımız kaldı. Yine bizim adayımızın Ekim- Kasım gibi belirlenmesi, hem aday için hem de meclis üyesi arkadaşlar için faydalı olacaktır. Biz her zaman partide demokrasiyi savunduk, bunun da birinci koşulu ön seçim. 2014 seçimlerinde  11 tane adayımız vardı, 11 aday ön seçime girdi, Kamil Başkanımız 980 oy civarında aldı. Ve herkes seçilen adayın arkasında durdu.

Yapı olarak seçileceğine partinin kesin inandığı bir adamın arkasında durmak mı iyi, yoksa çok kişinin çıkması mı iyi?

Ön seçim yapılıp 1 kişi aday çıkarsa, diğer kişilerin onu eleştirip, kuyusunu kazması yanlış olur. Ama 11 kişi müracaat ederse ve genel başkan ‘ben şunu atadım’ derse bu defa da geriye kalanlar arasında bir sıkıntı olur mu? Olmaması mümkün değil. Örneklerini gördük, Ayvalık ön seçim yapılmadı çok sıkıntılı bir dönem geçirdi, Burhaniye’de ön seçim yapılmadı seçimi kaybettik. Aday gösterilmediği zaman bazı kişiler bağımsız aday oluyorlar, bu da partiye zarar veriyor. Onun için adayın ön seçimle belirlenmesi ve bütün partililerimizin onun arkasında olmasından yanayız.

Edremit CHP’den senelerdir neden milletvekili çıkaramadı?

Edremit birlik beraberlik içinde olamadı. 30 küsur kişi Balıkesir’den milletvekili için müracaat etmişti. 6-7 tanesi buradandı. Herkes bir tarafa çekince Edremit’ten milletvekili çıkması mümkün değil. İlçe de o dönem bu konuda sessiz kaldı. Bu adayların hepsi bir araya gelip aralarında ya kura çekip, ya da  anlaşma yoluna giderse o zaman başarılı oluruz. 3 aday belirlenirse, 2 tanesini meclise sokarız. Birlik beraberlik olmayınca milletvekili çıkaramayız. Arkadaşların kendi arasında ben değil, biz anlayışıyla birlikte hareket etmesi gerekir. Bu konuda

 

Afrin şehitleri anısına bir lokma hayrı yapıldı. Sizin gelmediğiniz söylendi.

Lokma hayrına biraz geç katıldım. Çünkü burada bir heyet vardı ve partiye görüşme yapmak için gelmişlerdi. Gittiğimde ise törenin büyük bir kısmı bitmişti, ama lokma hayrında bulundum.

Halkın şikayet ve isteklerinin dinlendiği bir biriminiz var mı?

Şikayet, istek ve önerilerin dinlendiği Belediye’de beyaz masa var. Ayrıca vatandaşlarımız partimize gelerek bizlere de sorunlarını iletiyor. Partimizin Basın biriminde Hüseyin bey var.  Sorunları dinleyip not alıyoruz, İlgili daire müdürlerine gidip bildiriyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu geçtiğimiz günlerde birçok projeler sundu. Bunları gerçekleştireceğine ve Edremit’e önemli katkılar sağlayacağına inanıyor musunuz?

Seçimler normal zamanında yapılırsa 1 yıl kaldı. Bu sürede projelerin yapılacağına inanmıyorum. Çünkü projeler çok büyük ve zaman gerektiriyor.  Örneğin Edremit’e bu garaj yakışmıyor dedi. Doğru yakışmıyor. Sanayi sitesinin kentsel dönüşümle taşınması var. Biz onu gündeme aldık. Öncelikle sanayi sitesini taşırken, oradaki esnafı mağdur etmeden bir yer verip, sonra taşımak gerekiyor. Küçük sanayinin arkasında bir yer vardı, orayı teklif etmiştik ama sonuç ne oldu bilmiyorum.  Bunlar 1 yılda olacak bir şey değil. Edremit’in sorunlarını bizler de çok iyi biliyoruz, ancak bazı şeyleri yapmak için önce altyapısını iyi hazırlamak gerekiyor. 

Devlet hastanesinin projesi ne oldu, Mecliste CHP’li vekiller niye sormuyorlar?

4 Defa yer değişti. 3 senede Havran ve Burhaniye’deki hastaneler bitirilip hizmete girdi ama Edremit’in hastane yeri bile hala tespit edilemedi. Devlet Edremit’e farklı mı bakıyor bilemiyorum.

Olası bir erken seçim için hazır mısınız?

Evet hazırız. İlçe Seçim Kurulundan 301 tane sandık geldi. Bu sandık sayısı artabilir veya seçmen sayısı azalabilir.  301 sandığın başkanını, her sandıkta görev alacak yedek üyeleri ve temsilcileri hazırladık, ilimize gönderdik. Seçim çalışmalarına başlayacağız.

Halkımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Edremit’te doğup, büyüdük ve yaşamımızı sürdürüyoruz. Edremit’te kültür ve sanatın çok eksikliklerin ve yanlışlıkların olduğunu düşünüyorum. Eskiden Halk Bankası’nın olduğu yerde bir yeni sinema vardı, Evkur’un olduğu yerde de Lale sineması vardı. Localarda oturanlar vardı, güzel aile filmleri gelirdi. Biz Cumartesi’nin gelmesini iple çekerdik. Cem Karaca’lar, Emel Sayın’lar Edremit’te bu şekilde kültür sanat faaliyetleri yürürdü. Şimdi bakıyorum Edremit’te eserlerin sergileneceği bir salon yok. Üzülüyorum. Kipa’da sergi açılıyor, bir tarafta dönerciler bir tarafta sinema başlıyor. 150 bin nüfuslu bir ilçeye yakıştıramıyorum. Ben aynı zamanda Belediyede tarihi Kentler Birliği Encümen üyesiyim. Senede 2-3 defa dışarıya gidiyorum. Tarihi Kentler Birliğine gittiğimiz zaman o yerin en tarihi binasında resepsiyon veriliyor. Şimdi Edremit’te önemli bir toplantı olup, 300-500 kişi gelse, 100 kişiyi koyacağımız bir salon yok. Kaymakam beye de söyledim. Şu anda Edremit’teki en tarihi bina Kaymakamlık, Özel İdare binası bir de mahalle arasındaki şahıslara ait binalar. Kaymakamlık binasının adliye sarayı gibi büyük bir binada olup, bütün daire birimlerinin orada olması lazım.  Tek binada olursa, insanlarımızın işleri kolaylaşır.

BENİ EN ÇOK YARALAYAN ‘HAVAALANI İSMİ’

Beni en çok yaralayan da Havaalanı ismi. Havaalanlarında Balıkesir Kocaseyit şeklinde anons geçiliyor. Edremit ismi hiç geçmiyor. Bizzat kendim şahit oldum. Havaalanında iki yaşlı çift, Edremit’e gideceğini söylüyor ama anonsta Balıkesir Kocaseyit havaalanı dendiği için ne yapacaklarını bilemediler. Bizler elbette Kocaseyit ismine karşı değiliz. Çünkü Kocaseyit, koskoca bir savaşın kaderini değiştiren gururumuz. Ancak Havaalanı isminin başına veya ortasına Edremit kelimesinin de konulmasını istiyorum.

Önemli bir diğer konu ise; Atatürk’ün Edremit’e gelişi sadece 13 Nisan’da kutlanıyor. Oysaki Atatürk Edremit’e 2 kere gelmiştir. Zaten 1993 yılına kadar Atatürk’ün Edremit’e gelişi kutlanmıyordu. Okul Müdürümüz İsmet Erbaş’ın önerisi ile O dönemin kaymakamı Ali Muhsin Nakiboğlu, okul idarecileri ve beni çağırdılar. O dönem ilk Ticaret Odası’nın salonunda slaytlarla kutlama törenleri yaptık. Bu kutlamaların daha bilimsel olmasını istiyorum. Atatürk Edremit’e 2 defa geliyor. Balıkesir’e 6 Şubat’ta geliyor, 9 Şubat’ta Edremit’e geliyor. Biz neden ilk gelişini kutlamıyoruz da, ikinci gelişini kutluyoruz. 9 Şubat’ta Edremit’e geliyor, 13 Nisan’da da ikinci kez geliyor. Balıkesir ve Havran birinciyi de kutluyor, biz neden ikinci gelişini kutluyoruz? Şimdi devletin arşivleri var. Araştırılmasını istiyorum. Değerlerimize sahip çıkılması için de Kaymakamlığın  Edremit’te Kültür ve Sanat Komisyonu kurmasını istiyorum. Yerel siyaset yapan insanların kendi yerel sorunlarımıza eğilmesi gerektiğine inanıyorum. Hastane sorunu var, Havaalanı sorunu var. Hastanede herkes üst üste  sıra bekliyor.  Bunlar önemli. Mesela Eski hastane ve Edremit Lisesi aynı zamanda onarım görmüştü, Edremit Lisesi daha ayakta, Eski hastaneyi yıktılar. Her şeyi yenilenmişti. Astım Hastanesi, göğüs hastalıkları, doğum veya çocuk hastanesi olabilirdi. Şimdiki hastanenin yükünü hafifletirdi. Ben yaptım edasıyla değil, de biz ne yapabiliriz edasıyla şehir yönetilirse çok güzel olur. Çünkü ilçemiz çok güzel bir yer.  Ben eskiden Öge Motel’de çalıştım,  İtalyan gruplar gelirdi. Eskiden kordona geldiğimizde yabancıları görürdük. Şimdi bakıyorsunuz turizm bitti. Akçay’da Festivallerimiz vardı, biz onları da bitirdik. Yabancı turist artık gelmiyor. Erkan Yolaç bile Edremit Akçay festivalinde ‘evet hayır’ yarışmasıyla ünlü oldu. 

Röportaj için teşekkür ediyoruz.

Sizler vasıtasıyla bunları da buradan söyleme imkanı verdiğiniz için ben çok teşekkür ediyorum.

318 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri