Ayvalık’ta kadınlar el emeklerini sergiledi
Tarih : 2018.03.09  10:32:05
Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Kent Konseyi bünyesindeki AYKEP (Ayvalık Kadın El Emekler Pazarı) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir kez daha kuruldu.

SUAT SALGIN (AYVALIK)

İlçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda açılan stantlarda evlerinde el emekleri ve göz nurlarıyla yaptıkları örgü, dantel, bileklik, bebek giyim eşyaları, resim, takı tasarım eserlerini sergileyerek, satışa sunan Ayvalıklı ev hanımları yoğun ilgi gördü.

Kurulan el emekleri pazarı ile ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan AYKEP’li kadınlardan Mürüvet Kılınç, ev ekonomilerine gelir sağlayabilmek için açtıkları stantlarda kendi ürettikleri el emekleri olan eserleri satışa sunduklarını kaydetti.

Kış mevsimi nedeniyle olumsuz hava koşulları nedeniyle AYKEP tezgahlarını açamadıklarını, ancak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bu özel günde stantları açma gereğini hissettiklerini belirten Kılınç, satışlardan memnun olduklarını da sözlerine ekledi.

AYKEP Başkanı Semra Başer de, kurdukları stantlarda el emeklerini değerlendirdiklerinin altını çizerek; “Ev işlerinden fırsat buldukça yaptığımız örgü, nakış, dantel, takı tasarım, resim gibi işlerimizi biriktirerek satışa çıkarıyor ve böylelikle de ev ekonomimize gelir sağlıyoruz. Bize bu imkanı sağlayan Ayvalık Belediye Başkanımız Rahmi Gençer ile Ayvalık Kent Konseyi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

AYKEP kadınlarından Solmaz Polat ise; “Bizler bugün burada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle özel bir tezgah açmış olsak da bu günü kutlamıyoruz. Çünkü 8 Mart 1857’de ABD’de de bir tekstil fabrikasında başlayan grevde çıkan yangında 129 kadınımız yanarak öldü.  O günden bu güne de 8 Mart  Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamıyor ve o 129 kadını yapılan etkinlikler anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kendisinin ve eşinin emekli olduğunu belirten Polat, “Günümüzde ekonomik koşullar nedeniyle iki emekli maaşına rağmen çoluk çocuğun masraflarına yetişemiyoruz. Ama AYKEP sayesinde hem kurduğumuz bu stantlardan, hem de yaz mevsiminde kurduğumuz gece pazarlarında çok ciddi gelirler sağlıyoruz” diye konuştu.

 

SELAHATTİN AMCA SICAK BİR YUVAYA KAVUŞTU

Edremit İbrahimce Mahallesi’nde tek başına yaşayan ve bacaklarından rahatsızlığı nedeniyle yatağa mahkum olan Selahattin Özay (67) İbrahimce mahalle Muhtarı Hüseyin Çanaklı’nın yaptığı girişimler sonucunda Güre Afrodit Tatil köyündeki özel yaşlı bakım ve huzurevine yerleştirildi.

İbrahimce Mahallesi’nde komşuların yardımıyla ayakta durmaya çalışan ve geçtiğimiz günlerde ‘Tek isteği bir kap yemek’ başlıklı haberimizde de gündeme gelen ihtiyaç sahibi Selahattin Özay’ın yardımına İbrahimce Mahalle muhtarı Hüseyin Çanaklı ile Sosyal Hizmetler Uzmanı Sema Çelik koştu. Dün bir ambulans ve sosyal hizmetler uzmanı Sema Çelik ile birlikte evinden alınan Selahattin Özay, Afrodit’teki yaşlı bakım ve huzurevindeki odasına yatırıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Muhtar Çanaklı, “Mahallemizde yaşayan ve büyük bir mağduriyetle baş başa kalan Selahattin amcayı sıcak bir yuvaya kavuşturmanın mutluluğunu bizlere yaşatan, mazlum ve mağdurun yanında olduğunu bir kez daha bize gösteren başta İlçe Kaymakamımız Ali Sırmalı’ya, Sosyal Hizmetler Merkezi ve özellikle Sema hanıma, ambulans tahsislerinde bizi yalnız bırakmayan Devlet Hastanesi başhekimimize, İlçe Sağlık Müdürümüze şahsım, mahallem ve tüm mağdurlar adına teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de her daim mahallemdeki mazlum ve mağdurları görüp gözetmeye devam edeceğiz.  Bu konuda emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

193 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri