EDREMİT ÇEVRE SAĞLIĞI VE DOĞAYI KORUMA DERNEĞİ’NDEN KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ
Tarih : 2018.03.11  09:42:24
Edremit Çevre Sağlığı ve Doğayı Koruma Derneği tarafından, çevreci kadınlara 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Edremit Keyfen Cafe'de kahvaltı düzenlendi.

Dernek Başkanı Şeniz Tuncel, Yönetim Kurulu üyeleri, Edremit Yardımsevenler Derneği Başkan ve üyeleri ile Dernek üyesi çok sayıda kadının katıldığı kahvaltı etkinliğine Edremit Belediyesi Başkan Yardımcısı Metin Tuncel de katıldı.

Kahvaltı etkinliği bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmasını Dernek Yönetim Kurulu üyelerinden Ebru Tuncel’in yaptığı etkinlikte, bir konuşma yapan Edremit Belediyesi Başkan Yardımcısı Metin Tuncel, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma sonrasında tüm kadınların Kadınlar Günü’nü kutladı. Ardından bir konuşma yapan Dernek Başkanı Şeniz Tuncel ise “Kadına şiddet olaylarının ve cinsel tacizlerin çok arttığı ve adeta teşvik edildiği bu süreçte yaşananlar hepimizi derinden yaralamakta ve üzmektedir. Kadınla erkek eşit değildir, bu fıtrata aykırıdır tezini şiddetle reddediyor ve kınıyoruz. Bugün özellikle maalesef her gün sayısı artan kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete dikkatleri çekmek istiyoruz. Kadının eğitimine, çalışma hayatına ve siyasete katılımına engeller sadece kadının sorunu değil, toplumların sorunudur. Ortak amacımız, kadınlarımızı erkekler ile eşit konuma getirmek olmalıdır. Kız çocuklarımızın eğitimine önem vererek yarının güçlü toplumunu oluşturmak mümkün olacaktır. Farklılıklar engel değil, başarı demektir. Cinsiyet eşitliğini sağlamış bir toplum çok daha demokratik, çok daha rekabetçi, çok daha başarılı olacaktır. Teşrifleriniz için tekrar teşekkür eder, sağlık ve mutluluklar dilerim. Bu mekanı Edremitimize kazandıran Keyfen Cafe’nin yöneticilerine de ayrıca teşekkür ederiz” dedi.  Edremit’in önde gelen kadınlarından Meral Göral ise yaptığı konuşmada tüm Kadınların gününü kutladı.

Keyfen Cafe'deki kutlama programı sonunda bir açıklama yapan program sunucusu Ebru Tunçel; "Programa katılan  misafirlerimize, tüm çevre dostlarına teşekkürü bir borç biliriz. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarından ve iştiraklerinden dolayı Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Metin Tunçer’e, saygıdeğer büyüğümüz Meral Göral’a ve Edremit Yardımsevenler Derneği Başkanı Nihal Molvalıoğlu ve Nurten Yıldırım’a şükranlarımızı sunarız. Organizasyonumuzu gerçekleştirdiğimiz Keyfen Cafe ve Lounge sunduğu titiz hizmetiyle ve eşsiz lezzetleriyle kadınlarımızı senede bir gün de olsa çok sevindirdiler. Programın hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçenlere çok teşekkür ederiz” dedi.

Birlik ve beraberlik içerisinde geçen kahvaltı etkinliğinden sonra kadınlar hep birlikte Havran Kocaseyit Mahallesi'ndeki Koca Seyit Anıt Mezarına giderek, Kocaseyit’in ruhu için dualar ettiler. Ardından Çanakkale Savaşları Müzesi ve Havran Kent Müzesi ziyaret edildi.  Kadın efelerin Harmandalı Oyunu sürprizi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Etkinliğine ayrı bir renk kattı. 8 Mart Kadınlar Günü etkinliği güzel bir şekilde sona erdi.  K.Ceren YILDIRIM

207 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri