KADER’DEN GAZETEMİZE ZİYARET
Tarih : 2018.12.06  09:55:47
Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 84’ncü Yıldönümü dolayısıyla gazetemizi ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.

Geçen 84 yıl içinde kadınların siyasette neredeyse yok sayıldığını söyleyen KADER yetkilileri, siyasetin toplumsal yaşam üzerindeki tayin edici özelliğini göz önünde bulundurarak, öncelikle siyasette eşit temsilin sağlanmasını ana hedef olarak belirlediklerini söylediler.

 

KADER Balıkesir İl Temsilcisi Sibel Buzkır, Genel Yönetim Kurulu Üyesi Seval Bozkurt ve diğer yönetim kurulu üyeleri, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü K.Ceren Yıldırım, Editörümüz Uğur Tarıman ve Muhabirimiz Mehmet Alamur’la görüşerek, önemli açıklamalarda bulundular.  

KADER Balıkesir İl Temsilcisi Sibel Buzkır yaptığı açıklamada “Ülkemizde kadınlar;  5 Aralık 1934’ten bu yana TBMM’de seçme ve seçilme hakkına sahipler. 1935 seçimlerinde 17 kadın ilk kez Meclis’e girmiş. 1936 yılında yapılan ara seçim sonucunda sayı 18’e yükselmiştir.

Üzülerek belirtiyoruz ki geçen 84 yıl içinde kadınlar TBMM’de en fazla %17.8 oranında temsil edildiler. Kadınlar şu anda mecliste %17,48 oranında temsil ediliyorlar, yani 595 milletvekilinin yalnızca 104’ü kadın. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. 2014 yılı yerel seçim sonuçlarına göre 1.396 Belediye Başkanının yalnızca 40’ı (%2.9), 20.498 Belediye Meclis Üyesinin yalnızca 2198’i (%10.7), 1251 İl Genel Meclis Üyesinin yalnızca 60’ı (%4.8), 50.292 muhtarın sadece 674’ü (%1.3)’ü kadındır. 

KADER olarak kadınların siyasette neredeyse yok sayıldığı bu durumda, siyasetin toplumsal yaşam üzerindeki tayin edici özelliğini göz önünde bulundurarak, öncelikle siyasette eşit temsilin sağlanmasını ana hedef olarak belirledik. Çünkü, siyaset alanında sağlanacak eşit temsil, kadın erkek eşitliğinin her alanda gerçekleşmesini kolaylaştıracaktır. Kadınların hayatın her alanında eşit haklara ve fırsatlara sahip olduğu, her türlü şiddetin ortadan kalktığı, barıştan ve özgürlükten yana bir yaşam için daha çok kadının karar alma mekanizmalarında olması gerektiğinin altını çiziyoruz. 

Her seçim döneminde siyasi partilerin kadın aday göstermede isteksiz ve kadın adayları listelerde seçilebilir sıralara yerleştirmeme konusundaki ısrarlı tutumlarının değişmesini talep ediyoruz. Bunun için tüm partilerin Genel Başkanlarına, Aday Belirleme Komitelerindeki görevlilere ve parti örgütlerine kadınların adaylaşması noktasında gereken siyasi iradeyi göstermelerini ve bu konuda ısrarla oluşturdukları bariyerleri ortadan kaldırmalarını bekliyoruz. Önümüzdeki yerel seçimlerde daha çok sayıda kadını belediye başkanı, meclis üyesi ve muhtar olarak görmeyi arzu ettiğimizi yüksek sesle bir kez daha ve son olmasını ümit ederek dile getiriyoruz” dedi.

125 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri