EVDE EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİYE SÜRPRİZ DOĞUM GÜNÜ ZİYARETİ
Tarih : 2019.01.10  09:43:56
Yalnız Değiliz” projesi, Edremit’te evde eğitim alan 8 öğrenci için proje koordinatörleri tarafından gerçekleştirilen ev ziyaretleriyle uygulanmaya devam ediyor.

Edremit İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Delibey, Edremit İlçe RAM Müdürü Erdoğan Aslantaş, Nihat Tansoy İlkokulu Müdürü Abdi Savaşlı, Edremit İlçe RAM Özel Eğitim Bölüm Başkanı Esra Er ve evde eğitim veren öğretmen Serap Doğan, bugün doğum günü olan ve evde eğitim alan Nihat Tansoy İlkokulu, 3. sınıf öğrencisi Merve Aksoy’u evinde ziyaret ederek öğrencinin doğum gününü kutladılar ve kendisiyle sohbet ettiler. İki sınıf arkadaşı da bu özel günde öğrenciyi yalnız bırakmadı.

 

Yalnız Değiliz projesi, örgün eğitime dâhil olamayan öğrencilerin ve bu durumdan dolayı kaygı yaşayan ailelerin psikolojik olarak rahatlatması açısından çok önemli bir proje. Edremit İlçe RAM Müdürlüğünün, Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte hazırladığı Yalnız Değiliz projesi doğrultusunda öğrencilerin sosyal ilişkilerini gelişmek ve onlarla iletişim kurarak motivasyonlarını arttırmak amaçlanıyor. Evde eğitim uygulaması, ilçemizde zorunlu öğrenim çağındaki özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden sağlık problemi nedeniyle en az on iki hafta süreyle örgün eğitim kurumlarından yararlanamayacağı ya da yararlanması durumunda sağlığı açısından risk oluşturacağı belirlenen öğrenciler için Edremit Rehberlik Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde, öğrenci aileleri, kayıtlı oldukları okul idaresi ve öğretmenleri ile özel eğitim uygulama okulları idareci ve öğretmenleri tarafından yürütülüyor.

Evde eğitim uygulaması, ailelerin eğitim etkinliklerine yüksek katılımını gerektiren bir uygulama. Etkinliklerin yürütüldüğü yer evler; etkinlikleri yürüten öğretmenler de öncelikle ebeveynler. Proje ile öğrencilere verilen akademik destek, sosyo-kültürel faaliyetler yoluyla da zenginleştirilerek evde eğitim alan öğrencinin akademik başarısının artmasına katkı sağlanmış oluyor. Proje çalışmaları, bu öğrencilerin, daha çok ev dışında katılabilecekleri etkinlikler ve motivasyonlarını arttıracak faaliyetler üzerinde yoğunlaşıyor. Kayıtlı oldukları okullardaki sınıf arkadaşları tarafından evlerinde ziyaret edilen öğrencilerin yaşıtlarıyla iletişim kurması ve paylaşım sağlaması; resim, müzik, teknoloji-tasarım gibi beceri derslerinde kayıtlı oldukları okulda ve kendi sınıflarında derslere katılması yoluyla örgün eğitimden sınırlı da olsa yararlanması; belirli gün ve haftalarda kayıtlı olduğu okula gitmesi ve yapılan törende görev alması sağlanıyor. Bu öğrencilere verilen eğitim hizmetleri, bilişim teknolojileri de kullanılarak destekleniyor.

 

184 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri