EDREMİT CHP, UĞUR MUMCU’YU ANDI
Tarih : 2019.01.25  09:45:55
Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 26. yılında CHP Edremit ilçe Başkanlığınca Akçay ve Altınoluk'ta düzenlenen törenlerle anıldı.

24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde aracına konan bomba ile hayatını kaybeden Türkiye' nin bağımsız gazetelerinden Uğur Mumcu, katledilişinin 26. yılında Akçay ve Altınoluk'taki anıtlarında düzenlenen törenle anıldı. Ölüm tarihleri aynı güne rastlayan Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve İsmail Cem’de törenlerde anıldı.

Akçay’daki tören saygı duruşu ve istiklal marşımım okunmasıyla başladı. Akçay’daki törenlerde CHP Edremit Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Yavuz ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka Uğur Mumcunu kişiliği ve fikirlerine vurgu yapan kısa konuşmalar yaptılar. Anıta karanfiller bırakılarak tamamlanan Akçay’daki törenin ardından Altınoluk’a geçildi.

Altınoluk'taki tören de saygı duruşu ve istiklal marşımım okunmasıyla başladı. CHP Edremit İlçe Başkanı ve Kadın Kolları Başkanı Nerman Çelik Uğur Mumcu Anıtına çelenk sundular.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve CHP Edremit İlçe Başkanı Tayfun Gerkuş birer konuşma yaptılar.

CHP Edremit İlçe Başkanı Tayfun Gerkuş, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; ”Ocak ayı, başladığı günden son gününe kadar, sayısız acının ayıdır. Özellikle gazeteciler içinse sıralı kayıplar takvimidir. Metin Göktepe’den, Muammer Aksoy’a, Hrant Dink’ten Uğur Mumcu’ya uzanan bir takvimde bitmek bilmez bir cinayetler silsilesine dönüşen Ocak ayında acılarımız ilk günkü kadar tazelenir. Bugün burada 26 yıl önce hunharca düzenlenen bir suikastle aramızdan ayrılan Uğur Mumcu’yu anmak için toplandık.

 VURULDUK EY HALKIM UNUTMA BİZİ diyerek ölümsüzlüğe yürüyen Uğur Mumcu, her sabah “GÖZLEM” köşesinden bizlere seslenirken, bizler de merakla “bakalım Mumcu ne diyecek” sorusunu sorardık. Bizim kuşağımız için, tartışmasız en büyük gazeteci olan kalpaksız Kuvvacı, Sakıncalı Piyade Uğur Mumcu ölümünden 26 yıl sonra dahi ilk günkü acısıyla yüreklerimizdedir. Acısı tazedir.

Bugün, Türkiye’nin dört bir köşesinde yüzbinlerce insan aydınlanmanın bu büyük savaşçısını anmaktadır. Hayatında kendisini hiç görmeyen gencecik insanlar, ellerinde bir fotoğraf taşımakta ve o her 24 Ocak’ta hepimizin önünde yürümektedir. Uğur Mumcu; çağdaşlığın kutup yıldızıdır.

Gericiliğe karşı ilericiliği, yobazlığa karşı Atatürkçülüğü kendine şiar edinmiştir.

Araştırmacı gazeteciliğin içinin boşaltıldığı ve dedikodu gazeteciliğine döndüğü günümüzde, O’nun izinden gidenler ya zindanlara atılmakta ya da işten çıkarılma tehdidiyle başbaşa kalmaktadır. Bunların dışında kalan bir avuç gerçek gazeteci ise, patron baskısı altında inim inim ezilmektedir.

O’nun yolundan giden ve sayısı bir avuç kalan gazetecilere Uğur Mumcu’nun önünde bir kez daha söz veriyoruz ki sizler kaleminizi eğmediğiniz bükmediğiniz patron kaygısıyla gerçekleri gizlemediğiniz sürece sonuna kadar yanınızdayız! Bu ülkenin gerçek gazetecilerinin karanlık çetelere, derin güçlere verebileceği bir tek can dahi yoktur.

Uğur Mumcu, ortaya koyduğu cesaretle Türkiye’de basının en önemli işaretlerinden biridir.

Ben Atatürkçüyüm, ben laikim, ben antiemperyalistim. Öyleyse vurun, parçalayın. Her bir parçamdan benim gibiler, beni aşanlar çıkacaktır. Diyen Uğur Mumcu’yu katledilişinin 26.yılında UNUTMADIK VE GERÇEK FAİLLERİ ORTAYA ÇIKANA KADAR BU SUİKASTIN HESABINI SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

Yine bugün, bir başka açıdan da unutulmaz bir gündür. Diyarbakır’da görev yaparken aracına düzenlenen saldırı sonucu şehit düşen emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın ve sosyal demokrasinin önemli yüz akı İsmail Cem’in ölüm yıldönümüdür. Gaffar Okkan da Güneydoğuda Hizbullah’a karşı ciddi başarılı operasyonlar yapmış ve Uğur Mumcu’yla aynı güne denk gelecek şekilde şeriatçı Hizbullah terör örgütünün hedefi olmuş ve aramızdan koparılmıştır.

24 Ocak’ta yüreğimizdeki acı 3 parçaya bölünmüştür: Uğur Mumcu, Gaffar Okkan ve İsmail Cem.

Huzurlarınızda üç büyük ismi bir kez daha minnetle anıyor, CHP Edremit İlçe örgütü adına anıları önlerinde saygıyla eğiliyorum.” Tören Anıta karanfiller bırakılarak son buldu.

Düzenlenen programa; CHP Balıkesir İl Başkan Yardımcısı Tümdeniz Çelebi, CHP Edremit İlçe Başkanı Tayfun Gerkuş, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Belediye Başkan Adayı Selman Hasan Arslan, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ve partililer  katıldı.

 

703 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri