KADER’DEN KADIN MUHTAR ADAYLARINA DESTEK
Tarih : 2019.02.22  09:08:01
Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) tarafından, Balıkesir’in Körfez ilçelerindeki kadın muhtar adaylarına Edremit Keyfen Kafe’de kahvaltı organizasyonu düzenlendi. Kadın adayların basın aracılığı ile daha geniş seçmen kitlelerine ulaşabilmeleri konusunda destek olunması amacıyla düzenlenen kahvaltıya, Körfez ilçelerinden 18 Kadın muhtar adayı katıldı.

KADER Balıkesir Temsilcisi Sibel Buzkır, Yönetim Kurulu üyesi Seval Bozkurt ve KADER yöneticilerinin öncülüğünde yapılan kahvaltının açılış konuşmasını Seval Bozkurt yaptı. Kadınların her alanda daha aktif yer almasının önemine değinen Bozkurt şunları söyledi: “Kader olarak kadın dayanışmasını ve birlikteliğini önemsiyoruz. Hepinizin bildiği gibi dünyanın her yerinde yüzyılı aşkın bir süredir kadınlar haklarına sahip olmak için mücadele ediyorlar. Erkeklerle her alanda sosyal, toplumsal, siyasal ve ekonomik anlamda eşit mücadeleye sahip oluncaya kadar bu mücadele devam edecek. Hayatın her alanında süregelen bu cinsiyet ayrımcılığı kadının toplumsal yaşama eşit katılımını sürekli engelledi. Örneğin kadınların hemşirelik, öğretmenlik gibi bazı meslek kalıplarına sıkıştırılması veya ev hanımlığı adı altında eve kapatılması, eşinden şiddet görmesi bunun gibi durumlar belli kalıp yargılarla kadının eşit statüye sahip olmasından mahrum bıraktı günümüzde de hala sürmektedir. Aslında biz biliyoruz ki Kurtuluş savaşına baktığımızda geri plandaki gerçek kahramanları kadınlardı. İstiyoruz ki yaşamın gizli kahramanı kadınlardır. Biz kadınlar temsilde adalet istiyoruz ve her platformda sesimizi duyurmak istiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini görmek istiyoruz. Bugün 600 milletvekilinin sadece 104’ü kadın. Bunu ortalamaya vurduğumuzda %17.5 yapıyor. Kamuya bakalım bugüne kadar sadece yalnızca 3 tane Kadın vali gelmiş. Bunu farkeden kadınlar bir araya gelerek, bundan 22 yıl önce 4 Mart 1997’de KADER’i kurmuşlar. 19 tane duyarlı ve bilinçli kadın KADER’i kurdular. KADER’in Genel Merkezi İstanbul’da. 22 yıldır dünyadaki bu mücadelenin içindeyiz. Çünkü KADER’in uluslararası lobi çalışmaları da var. Meclisteki kadın milletvekillerimizle sürekli çalışmalarımız var.

KADER’in kurulması amacı şuydu: Siyasette, kadınların geldiği noktada erkeklerle eşit temsil edilmesi, yani karar mekanizmalarında kadınlar da erkekler kadar yer alsın. Bizim mücadelemiz budur. Kader olarak neden bunu benimsedik? Çünkü siyasetin toplumsal yaşam üzerindeki tayin edici etkisini hepimiz biliyoruz. Siyasette kadın sesini yükseltemezse, toplumsal yaşamda hiçbir alanda kendisini ifade edemez, haklarına da sahip olamaz. Bence bu mücadele bu anlamda çok kutsal. Kendisine güvenen cesur kadınların buralarda erkeklerle bir yarışa girmesini çok değerli buluyorum. Buradaki muhtar kadın adaylarımızı kutluyor ve başarılar diliyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen KADER Balıkesir Temsilcisi Sibel Buzkır ise “Bugün demokrasinin ilk basamağı dediğimiz muhtarlığın öneminin farkında olarak, kadın adaylara basın aracılığı ve basının desteği ile daha geniş seçmen kitlelerine ulaşabilmeleri anlamında destek vermek istiyoruz. Çünkü inanıyoruz ki eşitlik ve adalet yerelde başlar ve genele ancak buralardan uzanabilir. Ve bunu en iyi yapacak olanlar çözüm üretme yeteneğine sahip olan kadınlardır. Sevgili kadınlar sizler ben de varım demenin ötesinde siyasette artık kadın da hakettiği yerde olmalı değişimini getirenlersiniz. Sizler, sizden sonraki kadınlara cesaret verip, erkek egemenliği sistemi değişimine katkı sağlayanlar olduğunuz için zaten kazandınız ve kazandırdınız. Hepinizi cesaretinizden dolayı tek tek kutluyorum, yolunuz açık olsun” dedi. Konuşmaların ardından kadın muhtar adayları tek tek kürsüye çıkarak, kendilerini tanıtıcı konuşma yaptılar. 

Kahvaltıya Burhaniye Yunus Mahallesi Muhtar adayı Fatma Doğan, Burhaniye Kocacami Muhtar Adayı Emine Özavcı, Bahçelievler Muhtar Adayı Evrim Aydemir, Çoruk Köyü muhtar adayı Çiğdem Durak, Hacı Ahmet Muhtar adayı Ayşe Yüksel, Ören Mahallesi Leyla Küçükçetin, Ören mahallesi Esra Ersoy, Öğretmenler Mahallesi Nesrin Yıldırım, Kızıklı Köyü Mahallesi Berrin Satır, Memiş Mahallesi Çiğdem Küçükköker, Akçay Sarıkız Mahallesi adayı Nuray Günaçar, İkizçay Mahallesi adayı Fatma Demir, İkizçay Mahallesi adayı Latife Sındırgılıoğlu, Altınoluk Şahindere Mahallesi adayı Dilek Bal, Altınoluk İskele Mahallesi Çiğdem Kıvan, Edremit Cennetayağı Mahallesi Sema Avar, Edremit Cumhuriyet mahallesi adayı Zehra Şensöz ve Edremit Kadıköy Mahallesi adayı Rahşan Can katıldı.

1024 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri