EDREMİT MESLEKİ EĞİTİM’DEN EKONOMİYE KATKI
Tarih : 2019.05.06  09:18:06
Edremit Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce 2018 GMKA Projesi olarak hazırlanan ve Edremit’te aynı yıl kabul edilen üç projeden biri olan 710.000 TL bütçeli Motorlu Araçlar Teknoloji Merkezi (MATMER) atölyesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Araç sahiplerinin, Okul içinde 420 m2’lik alana açılan atölyeden uygun şartlarda istifade etmelerine imkân verilmesi ve böylece ekonomiye katkı sunulması da hedefleniyor.

Açılış törenine Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç, Edremit Belediye Başkan Vekili Filiz Sırmalıuç, daire ve kurum amirleri ve meslek odaları /sektör temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Kurum Müdürü Turan Fırat Algül: “2018 yılı Meslekî Eğitimin Geliştirilmesi konulu malî destek programı kapsamında, başarılı bulunan 710.000 (yedi yüz on bin TL) bütçeli MATMER (Motorlu Araçlar Teknoloji Merkezi) Kurulumu adlı projemiz ile Meslekî Eğitim Merkezimizde, günümüzün bilimsel ve teknolojik gelişmelerine uygun olarak sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek meslekî yeterlilik kazanmış bireyler yetiştirmeyi amaçladık ve bu amacımız için bir atölye kurmayı hedefledik. Bugün hazırlıkları tamamlanan atölyemizin açılışını gerçekleştirmenin mutluluk ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. MATMER Projesi okul içinde 420 metrekare alana atölye inşaatı ile başlandı; sonrasında, motorlu araçların, egzoz muayene, fren ve amortisör testi, ön düzen ayarı ve lastik tamiratı, motor bakımı ile arıza testi gibi bir otomotiv servisinde bulunması gereken makine ve teçhizatın satın alınıp kurulmasıyla ve kurulum sonrası düzenlenen kurslar ile devam etti. Proje ile ilk etapta 350 kişiye kurs ve eğitim verildi. Lego/robot tasarımları ile de öğrencilerin psikomotor davranışlarının geliştirecek ve hayal gücünü kullanarak yeni modeller çıkarmalarına yardım edecek uygulamalar yapıldı. Edremit Körfezi’nin ihtiyacı olan bu alandaki kalifiye eleman ihtiyacının çözümü için sektörle çalıştay yapıldı, protokoller düzenlendi. Beklentiler doğrultusunda eğitim hedefleri oluşturuldu ve süreç içinde Edremit’te bu alandaki eğitimin kalitesinin artmasının ve çağın gereklerine uygun şekilde eğitim verilmesinin önü açılmış oldu. Döner sermaye onayının alınması ile de araç sahiplerinin atölyeden uygun şartlarda istifade etmelerine imkân verilecek, böylece hizmet üretimi ile de ekonomiye katkı sunulacak.” dedi.

Atölyenin hazırlık aşamalarının anlatıldığı slayt gösterisiyle devam eden törende projenin gerçekleşmesinde emeği geçenler ile destek olan iş adamlarına plaket taktim edildi. Buradaki sunumun ardından protokol tarafından açılış kurdelesi kesildi. Atölye bölümleri tanıtılırken, öğrencilerin örnek uygulamaları büyük beğeni topladı. Mesleki Eğitimdeki tören, ikramlar ve pilav hayrı ile sona erdi.

706 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri