Tüm Yazarlar
YASAKLARI YASAKLA!

YASAKLARI YASAKLA!

Yasak!

Kısa bir süre öncesine kadar,

İstediğin kıyafeti giymek yasaktı!

İnandığın gibi giyinmek de yasaktı!

Allah’ın emrettiği farzı yerine getirmek için Cuma’ya gitsen, Allah’ın haram kıldığı bir başka suçu işleyecektin, işinden kaytaracaktın! İbadet etmek de yasaktı!

İnandığın Kitabı öğrenmek, öğretmek de yasaktı!

İstediğin okula çocuğunu göndermek de yasaktı!

Serbest!

Mini etekle memurluk yapmak, öğrencilik yapmak serbestti.

Bıyığını ağzının içine sokmak serbestti.

Mensubu bulunduğun sendikanın her türlü eylemine katılmak serbestti.

Memur olduğun halde teröre, teröriste destek vermek serbestti.

Gezi eylemlerinde devlete başkaldırmak serbestti.

Başörtülü memuru işten atmak serbestti.

Cuma’ya gidiyor diye bir memuru fişlemek serbestti.

İslam ve Müslümanlar aleyhine her türlü yazıyı yazmak, onlara hakaret etmek, onları rencide etmek serbestti.

Hatta Peygamberimize hakaret etmek de serbestti.

Devlet büyüklerine ağıza alınmayacak hakaretler etmek de serbestti.

Ak parti iktidarında özgürlüklerde kısıtlanma yaşandı doğru(!) Örneğin teröre destek vermek, insanları aşağılamak, dini vecibelerini yerine getirenlere karşı çıkmak, devlet büyüklerine hakaret etmek gibi özgürlükler yasaklandı.

Ama hiç kimsenin kılık kıyafetine karışılmadı. Devlet büyüklerini eleştirenlere söz söylenmedi.

Hala yürürlükte olan devlet memurlarının kılık kıyafet yönetmeliğine göre hemen hemen tüm memurlar şu an suç işlemektedir.

Hala yürürlükte olan devlet memurlarının siyaset yapmasıyla ilgili yönetmelik maddesine göre hemen hemen tüm memurlar gerek sosyal medyada, gerek öğretmenler odasında, gerek diğer sosyal ortamlarda suç işlemektedirler.

Memurlar sadece bir siyasi partiye üye olamıyorlar ve seçimlerde aday olamıyorlar, görevlerinden istifa etmedikçe.

Gelelim asıl meseleye:

Bir devlet memuru siyasi köşe yazarlığı yapabilir mi?

Cevap: Hayır!

Ama bu kurala uymayan yığınlarca devlet memuru bulabilirsiniz.

Devlet memuru kravatsız işe gidebilir mi?

Cevap: Hayır!

Ama bu kurala da uymayan yığınlarca devlet memuru bulabilirsiniz.

Devlet memuru muhalefet partisini eleştirebilir mi köşe yazılarında?

Cevap: Hayır!

İktidar partisini eleştirebilir mi?

Cevap: Hayır!

Peki, niye devlet memuru köşe yazısı yazar? İktidarı veya muhalefeti eleştirir?

İşlediği suçun cezasını göze alır da ondan!

Kravat takmadan işe giden memurun cezayı göze aldığı gibi!

Peki, sosyal medya üzerinden veya köşe yazısı ile iktidar veya muhalefet partisine hakaret eden ve onları eleştiren kaç memura ceza verildi?

Cevap: Hiç!

Şapka takmadığı için ceza alan memur var mı?

Cevap: Yok!

Tüm bunlar ne demektir biliyor musunuz?

Memurların kılık kıyafetine, özgür ve özgün düşüncelerine karşı çıkmak, onları ihbar etmek tam anlamıyla çekememezliktir.

Aynı zamanda, Ak Parti hükümeti bu tür özgürlüklerin, kanunlara rağmen, önünü açması CHP zihniyetinin aksine müthiş bir başarıdır.

Her konuda, özellikle kanunlara göre suç teşkil eden MİT tırları haberini sızdıran hainlere, 250 insanımızı şehit eden FETÖ’cülere özgürlük isteyen CHP zihniyeti, nedense hainlere özgürlük isteğine karşı çıkıp onları eleştirenlere tahammül edemiyor!

Merak etmeyin, memurlara ibadet özgürlüğü geldiği gibi siyasi özgürlük de gelecek çok yakında!

Not: Gazetemiz yazarlarından bir tanesi beni şikayet etmiş, yani muhbirlik yapmış!

Siz muhbirlik etmeye devam edin, hiç olmazsa tıynetinizin gereğini yerine getirmiş olursunuz!

Sayın yazara sesleniyorum, beni İlçe Müdürüne şikayet etme yerine benimle tartışabilirdiniz.

Şikayet etmenize karşı olduğumdan değil, insanların o kadar çok işi var ki, bırakın onlar işini yapsın, böyle abuk sabuk şeylerle uğraşmasın!

Hem ben yazı yazarak kendimi ifşa etmiş oluyorum, sizin muhbirlik etmenize gerek yok!

Siz illa muhbirlik edecekseniz, teröristlerle kol kola yürüyenlere alkış tutan memurları şikayet edin de, şehitlerimizin kemikleri sızlamasın!

 

 

 

TEL TEL - 28 OCAK 2019

CHP NİN VEKİLLERİ… Sadece kartvizitlerinde vekil yazan, yetki ve etkileri ancak parti içinde kıpraşmalara yarayan bir sistematik içinde. Tabii diğer parti vekilleri de aynı…

İmdi… 146 vekili olduğunu varsayalım. Bir iki fire vardır.

146 varsayarsak ve bunlardan her biri KEMAL BEYİN BORÇLARINI  ödemek için oluşturulan FON’a ayda 5000 tl  yatırsalar 730,000 TL  eder mi? Eder…

730.000 x 12= 8. 760.000 TL eder mi? Eder…

Bu rakam Kemal beyin, Cumhurbaşkanı Erdoğan yönelik hakaret davasından kaynaklanan para cezasını ödemek için toplanmakta…

Be kardeşim elinizi vicdanınıza koyun… Vicdan varsa…

Aylardın ana haber bültenlerinde her akşam iki gözü iki çeşme ağlayan analar babalar, ölümle burun buruna  SMA  hastası yavrularının   devlet ilaç parasını ödeyemiyor. Sağlık Bakanı işi çözdük komisyon kurduk  falan diyor… Komisyon ortada yok.

Demem o ki  HALK PARTİSİ  ünvanını taşıyan bir parti SOSYAL  yapıda olması gerekir. Kemal beyin borcunu kurtarmak adına para toplayacağınıza, ölümle pençeleşen bu  yavruların hayatlarını kurtarsanız diyorum.

Yukarıdaki rakamlar somut rakamlar. Bu kadar vefalıysanız, önce minik yavrular hayatı tanımadan ölümü tanıdılar. Ölümü beklemekteler. Bu ilaç onları hayata döndürecek. Siz ne işe yararsınız?

Bu söz biraz da ucundan da olsa, diğer parti vekillerini de bağlar. Hiç bir işe yaramadan ayda aldığınız o tatlı maaş gırtlağınızdan nasıl  geçiyor anlamış  değilim…

Fon kurmak bu kadar basit olduğuna göre, DAYANIŞMA böyle olur diyerek ortaya çıksaydınız, bugün 81 milyon insanın baş tacı olurdunuz. Ama sizden ne köy olur ne kasaba…

Milletinvekili olmak bu kadar ayağa düşürülmez…

Sadece parti içinde  MİXERLİK  yapmak için değil, bari dayanışma örneği için çaba sarf edin…

Türkiye  genelinde, İl, ilçe ve Büyükşehir Başkan aday adaylarından toplanan paralar, nerede zaptediliyor…

SMA  hastası yavruların ailelerinin % 90’I DAR GELİRLİ  aileleler… O hastane senin, o hastane benim diyerek  yalvarma, yavrularına bir müjde alabilmek için yalvarmaktalar… Bakanlık önünde oturmaktalar… İnsana saygısı olmayan bir toplum, olsa ne olur olmasa ne olur?

Devlet abuk sabuk imkanları önünüze seriyor. Yiyin diyor, patlayıncaya kadar yiyin diyor. Emekliye   200 lira promosyonu çok gören bir kafa yapısı bu kesime yan gözle bile bakmıyor. Ama size yağdırıyor. Nasıl boğazınızdan geçiyor tekrar tekrar sormak ihtiyacını hissediyorum…

Kendi kankalarınızı BAŞKAN  seçtirmek için sarf edeceğiniz zamanın  dörtte birini SMA hastası yavrulara ayırsanız günaha mı girersiniz? Kankanız Başkan olunca, diğer imkanla da emrinize amade olacak değil mi?

Hiç biriniz benim vekilim değilsiniz bu saatten sonra… En azından “bugün Allah için ne yaptınız” sözünü hatırlayabilseydiniz keşke. Ama verecek yanıtınız yok değil mi?

Aynı aileden olan, aynı aileden çıkıp bir yerlere gelmek sizi en başarılı yapmaz. En başarılı olmanız için aileyi diri tutmak gerekir… Arkadan aynı kanı vurana ne denir?

Milletvekili milletin hizmetkarıdır. Ama siz  hep kendi çıkarlarınızın  vekilisiniz… Selamınıza bile ihtiyacım yok bundan kelli…

***********

EDREMİT’TE DOMUZ GRİBİ… Orta yerlere düşen bu başlıktaki hastalık var mı yok mu? İlçe Sağlık Müdürü kimdir, sokakta görsem tanımam. Ne iş yapar onu da bilemem…

Hastanemizde doktor açığı var mı, yok mu onu da bilemem… Ama çok vefakar birkaç doktorumuz olduğunun listesi bende mevcuttur. Evet domuz gribi vakası var mıdır, yok mudur?

**********

PİSLİK… Adı üstünde… Ama benden sizlere bir tavsiyem var. Sakın ola kimseye “pislik” demeyin. Pislik derseniz ATIK SU para faturanız şişer. Demedi demeyin…

*********

ALT GEÇİT… Edremit’te bazı alt geçitler kanalizasyon   sistemi gibi alttan akmakta. Güre SARUHAN  otelinin önündeki ALT GEÇİDE  sakın ola girmeyin, boğulursunuz, cesedinizden bile kimsenin haberi olmaz… Adam boyu  her melanetin olduğu suda kaybolursunuz? Sorumluları kimlerdir? Baski mi? Edremit Belediyesi mi? Halk, hala bu BÜYÜKŞEHİR  sistemini çözemedi. Derdini kime soracak, kime anlatacak? Vay benim memleketim vay…

Marka şehir olacak Edremit’e bak, yan gel yat. Güney  Marmara oluşumu para yardımı yapacak ve  marka şehir olacakmışız? Duy da inanma. Hala alt yapısı sakat olan bir ilçe nasıl marka şehir olacak anlamış değilim.

Yukarıdaki  adam boyu suyla dolu alt geçitlerin fotoğraflarını da koyun broşürlere EMİTT  fuarında dağıtın… Kafaoğlu hala giderayak bile şov yapmakta, İlçelerin halinden haberi yok. Büyükşehir demek topyekun şehir demektir. Ama sizler bu sistemi anlamış  değilsiniz. Sadece İL MERKEZİNİ Büyükşehir olarak görmektesiniz… Yazıklar olsun. 150 BİN NÜFUSLU Edremit  üvey evlat muamelesi görmekte..

*********

ÜST GEÇİT… Edremit’te  Şehit Hamdi bey civarından  başlayarak Akçay, GÜRE ARASINA KADAR KAÇ  ÜST GEÇİT  var? Sayın… BİR DE ÜSTÜNDEN GEÇENLERİ SAYIN. Aylar önce bir öneri getirmiştim belki böyle bir öneriyle yanıt alabilirim diye…

Üst geçitleri ihaleye çıkartın, CAFE  yapılsın. Hem belediyeye gelir getirir, hem üzerine çıkanlara mecburiyetten geçiş sağlar falan.

Yahu bu üst geçitlerden geçmek zorunluluğu getirmek o kadar zor mu? Bazıların hemen dibindeki tel engellerin bir metresin parçalamış birileri ÜST  geçidi kullanmamak adına…

Kalıcı bir engel nasıl yapılır düğümünü çözecek bir beyin aranıyor diye kampanya mı açsak  acep?

********

SEYYAR ESNAFA  SABİT SATIŞ YERİ… Edremit Belediyesi’ni alacak yeni yönetime şimdiden bir öneri. Her ne kadar her şeyin en iyisini siz bilirsiniz ama ben yine de bir kıyak çekeyim dedim. Edremit’in yıllar boyu  eksiği… Seyyar esnafa sabit yer düzenleyin, bir örnek olsun, temizliği, halk  muamelesi, kaldırım ve cadde sokakların intizamı kayıt altına alınsın. Ödeyebilecekleri kira karşılığında sabit satış yer.

Mesela Edremit’te  LOSTRA SALONU  yoktur. Ne deseniz duymamış olanların sayısı belki nüfusun yarısıdır… Mesela Edremit’te sabit çiçekçi esnafı yoktur. Hiç mi İstanbul’a gitmedi  bugüne kadar başkanlık yapanlar… Mesela  Edremit’te,  eski ve hurda toplayanlar halkı son derece tedirgin etmekte, bunları ruhsata, plakaya bağlamak hiç mi akla gelmez?

Mesela Edremit’te her köşede  seyyar balıkçı vardır… Bunlara  özel  yer verilemez mi? Bu yer dışında seyyar balıkçılık yasaklanamaz mı? Koku, sinek ve evet ve….!!

Belediyecilik,  seçildikten sonra oy uğruna ses çıkartmamak değildir…

Mesela, Edremit Ziraat Bankasında YARMA DENİLEN  daracık cadde, trafiğe kapatılabilir. Ahmet Öner döneminden beri yazmaktayım. Kimseden tık çıkmadı. Bu caddede bulunan kaldırım halkın kullanım alanıdır, trafiğe açık olduğundan vatandaş caddede yürümek zorunda, Neden? Kaldırım seyyar satıcıların işgali altında. Ne soran var, ne bilmem ne?

Bunlar belki size basit  gibi gelebilir. Edremit  marka olacaksa önce bu küçük işleri yapmakla  olur. Bu aynı zamanda bir eğitim meselesidir. Bu mesele insanların birbirlerine olan saygı eğitimidir.

**********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“SON bir yılda  83 bin 563 çocuk istismarı kayıtlara geçti”

By: Resmi veriler

Bizden not: 68 kuşağı olarak gençliğimizde bu kelimenin yani

İstismar ve tecavüzü  bilmezdik. Ne oldu bize yahu uçkuru bu kadar nasıl koparttık?

……………………………….

ÇÜŞ

Drift atmak… Allah’ın kafa taslarına beyin koymayı unuttuğu

Sözde oto sürücülerinin zırvasına drift deniyormuş. Bunu da

Son 5 yıldır öğrenir olduk… Cehaletin  dirfti yani.

………………………………….

BÜYÜTEÇ

Edremit’te  okullar tatile girdi. Girdiği gün cadde ve sokaklarda çocuklarımızın ellerinde hep teşekkür kartı. Mutlu yavrucaklar. Merak ettim belki M.E.Müdürlüğü

bir açıklama yapar. Merak şu. Teşekkür alan öğrenci sayısı,  tedrisata göre  kaç yüzdür!

……………………………………………

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Sağır duymaz uydurur.

ATASÖZÜ

 

TEL TEL - 15 HAZİRAN CUMARTESİ

BUGÜN CUMARTESİ, BİLDİĞİNİZ GİBİ GIR GIR GÜNÜ… Eşşek kafama takıldı, bu sözü sarfedene ithaf etmek üzere bir şeyler karalayım dedim… Dedim ama, EŞŞEK insanoğluna çok faydası olan bir hayvan. Kendi adını kötü anlamda alan bir arkadaşı hakkında yazı yazılmasına kızar mı bilemem. Günümüzde kansere bile çare olan, sütüyle ünü her gün artan  eşekler, kendi isimlerini izinsiz kullanan, yakın dostu olan biri hakkında insafsız davranabilir. Tek çiftesi bilem yeterlidir…

Hoca, pazardan eşek satın alır, eşeği yularından tutarak evine  giderken yolda iki hırsız sessizce yanaşır, biri yuları çözer eşeği alıp götürür, öteki yuları kendi boynuna asar hocanın arkasından yavaş yavaş yürür. Evin kapısına  gelip te başını çeviren hoca eşek yerine tanımadığı birisiyle karşılaşınca

-Sen kimsin

Kurnaz adam

-Sorma efendi. Anamın çok canını sıktım o da bana beddua etti” inşallah eşek olursun” dedi. Ben de eşek oldum. Pazara götürüp sattılar, siz alınca sayenizde yine insan oldum.

Yani eşek kukladan ibaret. Kuklacı ise eşeği sahaya sürenlerdir.

*********

Hoca eşek satmaya karar vermiş. Konya’ya gidip 10 eşek almış. Dönüşte birine binmiş,9 unu iple bağlayarak yol alıyormuş. Dinlendiği zaman sayıyor ama bir tane eksik çıkıyormuş. Yan yan yürümeye karar vermiş, eşekleri gözlemlemek için. Köyüne vardığında ayakları su toplamış.

Durumu gören köylüler

-Hoca ne bu halin neden eşeğe binmedin?

-Sermaye göz önünde olmayınca azalıyor…

Eşşek, kelimesini kullanan  yaratık, çoğalacaklarını umuyor ama, semer vuracak olanların çok olduğunu unutuyor…

********

Malum eşekler içgüdüsel olarak hedefe giden yolun kısasını seçerler. Köylülerin çalışmasını gören Amerikalı mühendisler

-Kolay gelsin ne yapıyorsunuz

-Yol yapıyoruz

Peki bu eşek

-Eşek sayesinde yolun nereden geçeceğini tesbit ediyoruz

-Ya  bölgede eşek bulamazsanız

-O zaman Amerika’dan mühendis getiririz

Yani eşek bir değerdir ama, bulunmadığı zaman eşek kelimesini gündeme getireni çalıştırırız, deniyor.

*********

ZAVALLI EŞEK…

Adam ol baban gibi, eşek olma

Alçak eşek binmeye kolay, öksüz çocuğu dövmeye kolay

Baş ola, eşek olma

Eşeğe cilve yap demişler çifte atmış

Eşeği dama çıkaran kendi indirir

Eşeğin ölümü köpeğe ziyafettir

Eşeği yoldan çıkaran sıpanın oynamasıdır

Eşek kuyruğu gibi ne uzar ne kısalır

Eşek olursan semer vuran çok olur

Eşek kulağı kesilmekle küheylan olmaz

Bir  insan bir insana eşek demekle hakaret ettiğini zanneder ama esasen kendi yapısını, deşifre etmektedir. Yani kendi içgüdüsünü, kimliğini ortaya koymaktadır… Hayvanlar alemi bile  bugünlerde ayakta… Aralarında böyle bir yaratığı görmek istemediklerine dair İNSANOĞLU  ülkelerine ÜLTİMATOM   göndermeye hazırlanıyor olmalılar…

********

GIRGIRİYE

-          Göre çubuğu…. Değnit-ül vazife

-          Çift tıklama…….Tıkırt-ül tekerrür

-          -Flash disk…..Edavat –ül vivanmert

-            Anti spware… Müdafa-ül hafiye

-            Klavye ………..Taht –ül hurufat

-            Power supply… Kuvvet macunu

-          - My dokuments…Sanduka-i evraz

-            Hacker ……Deyyus- ül ekler

*********

SUYA LİMON SIKIN… Bir sağlık öğütü. İyi güzel de halk jargonunda “sözüme limon sıkma” diye azarlama yaparız… Limonun günahı ne kardeşim? Hem sık diyoruz hem sıkmayın… Tevekkeli değil limonun çarşı pazarda, borsa gibi bir iniyor bir çıkıyor fiyatı… Fazla elleşmeyin limonla.

********

İMAM VE  BELEDİYE ÖNÜNDEKİ PROTESTO TOPLANTISI. Yahu bu imamların işler güçleri yok mu?   Bakkal  dükkanı açılışında imam. Sünnette imam, fabrikanın kurdelası kesilecek imam. Nikahta imam, gerdeğe girecek gençler imam. Hiçbir İslam ülkesinde din görevlisinin  sorumlulukları dışında görev yaptığı görülmemiştir. Bu ileriye dönük bir beyin yıkama operasyonundan başka bi şey değil.

Bizim bildiğimiz imam din görevlisidir ve onun görev yeri ibadethanelerimizdir. Türkiye’de kaç bin imam var… Haa belki hani yazıyoruz çiziyoruz ya günde 5 vakit görev yapıyorlar, cenazeden cenazeye yüzlerini görüyoruz, lojman+ dolgun maaş falan diye, belki “bak çok yoğun çalışıyorlar,” demek isteniyordur. Yani dostlar alışverişte görsün hesabı…

*******

SAMSUN’DA 50 GÜNDE 37,5 TON ET YEMİŞLER.  Atakum Belediyesi’nin şirketinde  yemişler bu naneyi… 1.milyon 628 bin liralık fatura çıkmış kasadan… Eee hani AKP BELEDİYELERİ GÖNÜL BELEDİYELERİYDİ? Hani AKP BELEDİYELERİNDE YOLSUZLUK FALAN GİREMEZDİ.

Anlat kızım Perihan fıkrası gibi… Tüüü meaşallah anlat anlat hoşuma gidiyo valla.

*******

FATURA SİSTEMİ… İstediğin yerden şayet biraz selamlaşman varsa ve KE-DE-VE’sini al istediğin faturayı… Neremiz doğru ki sorusu var ya  valla o cümle bile bizimle yarışamaz… Yamuk yamuk yürümemizin sebebi yani…

*******

EMOJİLER DUYGULARI ANLAMAYI ÖNLÜYORMUŞ. Hürriyet gazetesinden bir minik haber. Yazılanı anlayan da anlamayan da  seçiyor bir emoji denilen çizgi tipleri yapıştırıyor o yazılanın altına. YAZIDA NE YAZIYOR, NE ANLATILMAK İSTENİYOR HABERİ BİLEM  yok. GIRGIRİYE  yani… Cehaletin diz boyu olduğu ülkemizde her şeyimiz BİR EMOJİ…

Bunlara  birer, DEYYUS-ÜL EKLER  gerekiyor... Yani HACKER…

*********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“ Amerika’ya rest çekmişiz” yani bir nevi poker  modülü

İyi güzelde rest çektiğin muhatabın RESTİ  görürse ne olacak?

Poker bilmem ama duyduklarım bu minvalde. Evet resti görürse

Ne olacak/ Göbeğimizden bağlıyız… Deniz Gezmiş ve arkadaşları

tam bağımsız Türkiye diye bağıra bağıra öldüler.

********

ÇÜŞ

18 MİLYON ÖĞRENCİ DÜN KARNE ALDILAR. Sınıfta kalan felan

Yok. Çocuklarımızın hepsi  ilim adamı gibi yetiştiriliyor. Hepsi

Zehir gibi maşallah…

*******

BÜYÜTEÇ

DESİBEL… Eğlence yerlerinin desibelini kim ölçüyor? Bileniniz va mı?  Haa bi de  sokaklardaki motor zımbırtıları, susturan va mı?

………………………………………..

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Saldım çayıra Mevlam kayıra

Atasözü