Uğur TARIMAN
tel tel
Tarih : 2018.02.13  09:28:03

ATATÜRK VE ÇİÇEK… Kırmızı, insana okşama hissini veren sıcak kanlı bir çiçek. Dünyada bir liderin ismi ile yaşayan kırmızı bir çiçek… ATATÜRK ÇİÇEĞİ…

Tee  1933’lere varan bir ismin öyküsü… Kırmızı renkli  çiçek. Hayat hikayesin 1933 yılında Cumhuriyet Gazetesi’ndeki haberde yayınlanmış. Yazıyı gönderen  dostum ATAKAN ÜNÜVAR’a teşekkür ediyor ve aynen aktarıyorum.

“O çiçeğin adını biz koyduk zannediyoruz ama bakın  gerçek hikayesi nasıl. Haber o tarihte CHİCAGO mahreçli. Wanderbert Üniversitesi  profesörlerinden doktor KİRK  LANDIN  laboratuvarlarında  muhtelif ameliyeler  neticesinde kırmızı  renkli  bir yeni bir çiçek elde edilmiştir.

Profesör bu yeni çiçeğe isim ararken yanında duran ama Tarsus KOLEJİNDE  Atatürk’le tanışmış, ondaki tabiat bilgi ve ilgisine hayran olan bir diğer profesor bu çiçeğe  ATATÜRK isminin verilmesini önermiştir. Bu dünya tabiat dairesine iletilmiş ve oy birliği ile kabul edilmiştir. Dünyada bu çiçek bu isimle yetiştirilip, satılıyor. Başka bir liderin ismi  ÇİÇEKLE YAŞAMIYOR”… O bir çiçek yani… Nokta.

Kuyusunu kazanların sebeb-i hikmeti budur…

********

VALİ… Mülki amir… Sorumluluğu altındaki  il sınırları içindeki, köy, belde, ilçe ve merkezde yaşayan tüm insanların sosyal yaşamından sorumlu bir bürokrat…

İki vali adı geçtiğimiz günlerde gündeme oturdu.

Bir, sevgilisini darp edip ayakkabısının altını öptüren vali.

İki Sorumlusu bulunduğu ildeki işsiz kadınlara ve gençlere iş  imkanı sağlamak için başında olduğu il TUNCELİ’ye İSTANBUL’dan  bir tekstil fabrikasına tesis kurduran vali…

Tunceli bildiğiniz gibi yıllardır, terörle boğuşan bir il… O fabrikayı ikna edebilmek için ne kadar dil döktü bilemem. Burada  o tekstil fabrika yönetimini de kutlamak kaçınılmazdır… Bacasız sanayi olan bu fabrikada duman değil emek fışkırmaya devam ediyor.

Bir de bizim Edremit KÖRFEZİ  mücavir alanın bakın. Sanayi yok… Turizm diyorlar varlığını ispat etsinler ellerini öpeyim…

Edremit’te,  İŞSİZ KADIN SAYISINI  bilen var mı?

Edremit’te, işsiz genç sayısını bilen var mı?

Turizm  sektörü denilen kesim, sezonluk eleman çalıştırır, sektör deneyimli eleman bulamaz. Elindeki elemanı yetiştirip, elinde tutamaz…

Edremit, bayilik cennetidir, okaa…

*******

ŞEHİT CENAZESİNDE BİR İLK…

Geçtiğimiz Pazar akşamı anahaber bülteninde bir  şehit cenazesi. İmam helallik aldı. Ve cemaatten bir  yüreği yanık adam, “HAKKINI HELAL ET EVLADIM”  dedi… Bugüne kadar söylenmemiş, söylenmesi gerekeni söyledi… Gerçek budur.  Esas olan o, gencecik evladın bize hakkını helal etmesi önemlidir… Varsayalım bizim hatamız nedeniyle canından olan bu gence, bizim hakkımızı değil onun hakkını bize helal etmesi gerekiyor değil mi? 

Bende buradan, bütün şehitlerimize, “hakkınızı helal edin koç aslanlar” diyorum.

                                                                 ……

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Atatürk’ün hangi takımı tutuğu önemli değil,

Önemli olan hangi takımın Atatürk ‘ün çizgisinde olduğudur…

ALİ  KOÇ.

*******

SÖZCÜ… Yani  mensubu olduğu kurum ve kuruluşların adına açıklama yapmaya yetkili olan şahıs… Son günlerde, iktidarın mensubu olduğu parti adına konuşan var. Elbette bu bütün partilerde böyledir. Mensubu olduğu partinin siyasi konularda fikirlerini söyleme hakkına sahiptir. Ancak bu parti sözcüsü formatı AKP tarafından delinmiş durumda. Muhalefet partisinin sözcüsü ile karıştırmamak gerekir. Çünkü ülkeyi  yöneten iktidar hükümet olmuştur ve hükümetin bir sözcüsü vardır. Ülke yönetimin kararlarını, yapılan ve yapılacak olan girişimleri halkla paylaşan bir görevlidir. Hükümet tarafından görevlendirilir.

Hükümet sözcüsü, Bekir BOZDAĞ’dır…

AKP’nin sözcüsü  Mahir ÜNAL’dır…

İşte düğüm burada. Mahir Ünal, Hükümet kararlarını, ülkenin dış siyaset konularında aldığı karar ve icraatları açıklama yetkisini aşmaktadır. Bu konular Bekir BOZDAĞ’ı bağlar.

Mahir ÜNAL,  MUHALEFETE  yanıt verebilir, takasaya girebilir… Ama, özellikle dış işlerle ilgili  hükümet adına fikir beyan etmesi, halk nezdinde kabul görmemektedir… İtici olmaktadır…

*******

ODA… Bir takım kuruluşların bağlı oldukları ODALAR  var. Bilip dururuz… Amma velakin bu Odaların iştigalleri sonuçlarını bilmeyiz. 25/32v YIL oda başkanı olmanın da manasını anlayamayız.

Oda… Bir türkü vardır, yıllar boyu söylenir.

“Ceviz oynamaya mı geldin odama

   Nişanlın da bu mu derler adama

   Dayanamam kara sevdana”

Diye devam eden hoş bir türküdür… Bu Odalarla ilgili sonuçlara  basında “ Zülfikar bey güven tazeledi”

Edremit Şoförler Odası  seçimi  ertelendi. Neden? İhmal mi var? Prosedür konusunda bilemem.

Oda… Evet bu odaların ben, sokakta aktif olmalarını beklerim. Masada oturmakla  ODA Başkanı…

Mensubu olduğu sektördeki, esnafın her an yanında olması gereken bir  Odalar zinciri…

*******

BÜYÜKŞEHİR  HALK  OTOBÜSÜ

Edremit -Havran arasında çalışan Büyükşehir halk otobüsü, duraklarda neden durmuyor? Farz edelim hastanede inecek nayır duramam. Farz edelim o durakta yolcu bekliyor, nayır alamam.

Neden? EFEME SÖYLEYEM  dolmuşlara zarar veriyoruz. Bu aynı teee eskilerde 17 plakalı minibüslerin Altınoluk-Edremit arasında indi bindi yapmalarına müsaade edilmediği dönem gibi.

Büyükşehir otobüslerinin böyle bir lüksler olamaz. Olursa  Otobüs  hattını iptal edersin olur biter…

                                                                    ……

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Gündemimizde yeni zamlar yok”

By: Başbakan Yardımcısı ŞİMŞEK

Bizden  not:  Tersinden oku… Gündemimizde yeni zamlar var…

……………………………………..

BÜYÜTEÇ

Akçay ZABITA… Beyler, Cuma pazarında ses DESİBELİ

Yahu satıcı ile ne koştuğumuzu anlayamıyoruz. Bu kadar bağırtı sizi rahatsız etmiyor mu? Pazar çıkışı millet hamamdan çıkmışa dönüyor. İnsaf yahu… Hiç mi dolaşmıyorsunuz?

Ellerinde bir davul zurna eksik.

……………………………………….

HACAMAT… Tıp dünyasına  meydan okumaya başladılar. Bunlar meydana çıkıp pankart açabilmekteler… Eee o halde falcılar da çıksınlar meydane… Ama birileri  pankart açmaya kalkanlara cop, biber gazı falan felan… Hadi falcılar çıkın ortaya… Madem hacamat serbest, fal da serbest kardeşim… Bakla falı, kahve falı, astrolog, gastrolog !!!  herkes çıksın meydane. Hastane koridorlarında sürünmeyin. Psikologa giden gitsin falcıya, Kürtaj olan gitsin hacamatcıya!!

*******

KEŞİF… AKP, Atatürk’ü keşfetti ise, CHP yeni bir slogan bulmalı mı? Yahu bırakın atamızı rahat. Onu dilinize dolayacağınıza alın birer ATATÜRK ÇİÇEĞİ  tohumu evinizdeki saksıya dikin…

*******

ÇÜŞ

TRT BELGESEL ÖDÜLLERİ BAŞVURULARI  devam ediyormuş. Belgesel… Mesela bir çiçeğin tohumdan, fidana oradan gençliğine oradan da verimliliğine kadar olan evreyi belgesel olarak yapılsa… Amma velakin bu konuda  makara kabul görmez. Çünkü mutlaka jüride yeşil ve ağaç düşmanı vardır… Malum ya !!

………………………..

 

131 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları