Uğur TARIMAN
tel tel
Tarih : 2019.01.09  09:06:19

ENSAR AYTEKİN.. Balıkesir de bir toplantı. CHP İl Başkanı ne kadar birleştirici bir yapıda bilemem. Amma velakin Ensar kardeşimiz, vekil olmadan önce Altınoluk grubu olarak tanımlanan grupla dirsek temasında olup, Kamil SAKA karşıtları ünvanı ile yola devam etmekte. Neden karşıt, neden karşıtlar. Gerçekçi olmak en azından kendi bünyesinde fayda getirirdi. Balıkesir de yapılan son toplantıda ittifak konusunda bilgilendirme yapmışlar. Bilmeyen var mı ki bilgilendirme yapılıyor.? Buralarda bilgilendirme yapacağınıza, sesinizi Genel Başkan Kemal beyi bilgilendirin.. “Biz körfezde birlik ve beraberliği sağlayamadık, bölünmüşlük babında yolumuza devam ediyoruz, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz sevgili ve sayın Genel Başkanımız” gibilerinden. Bu yapılan toplantıdan ne gibi bir sonuç çıktı? Yani her toplantıdan sonra bir SONUÇ BİLGİLENDİRMESİ yayınlanır ya!!

…..

RANT… What is this? İt is a emeksiz sifani… Ya da, az emek çok sifani. Az emek çok sifani talebinde olanlar, Musevilerin dediği gibi “ babana bilem güvenme” düsturu ile, eş, dost, ideoloji ne varsa çiğner giderler… Neyse.  Fazla devam edersem !!

BİZİM AYVALIK . Aylık olarak yayınlanmakta olan bu mevkute konun içeriğine vakıf kalemler tarafından zevkle okunmakta. Son sayısında KIBRIS konusu, Ulusal yayında bile bu denli açık ve ileriye dönük tehlikeyi gözler önüne sermiş. Kıbrıs Gazisi ATİLLA ÇİLİNGİR ’in kaleme aldığı yazıda, Kıbrıs üzerinde oynanmakta olan, oyunları gözler önüne sermiş. Yazının bir paragrafını sizler için aktarıyorum. “Rusya’nın ABD’nin adaya yerleşmesine sessiz kalacağı beklenmemelidir. Rus ileri gelenleri, ABD’nin adadaki üs pazarlığına kayıtsız kalmayacağı böyle bir yerleşimin bölgesel sorunlara yol açacağı belirtilmiştir. Şurası bir gerçektir ki Kıbrıs’ta, Akdeniz de gelişebilecek olaylar 2019 yılına damgasını vuracaktır….” 2019, Orta doğunun kaynayan kazanına bir de bu Kıbrıs olaya patlarsa, yandı keten helvam misali altından nasıl kalkarız bilemem…

KIBRIS, konusu bana Yedek subaylık dönemimi hatırlattı. 1973 yılı sonlarına doğru terhis olmuştum.

Görev yerim, KIRKLARELİ ’nin PINARHİSAR kasabasıydı. Yani Trakya. Aldığımız bir emirle, Telgraf direklerinin uçları sivrileştirildi, Kırmızı başlık olarak boyandı ve REO’ların üzerine konarak Yunan hududunda tur attırılmıştı. Yani GÜÇ. Demem o ki, genel müdür, rektör, müsteşarlar diyanet gibi kurumların başlarına EN PAHALLI makam araçları alınacağı yerde yani savunma ihtiyaçlarımızın takviye edilmesinde fayda yok mu?

İktidarımızın işi çok zor. Bu açıdan bakıldığı zaman, en önemli tarafı ekonomi . Bu konuda sağlam olmamız kaçınılmazdır. Her fuzuli yapılan harcama ülke savunmamıza ek bir zarar yazacaktır… Neyse, Bizim AYVALIK gazetesini tekrar kutluyorum. Ayrıca, Bizim AYVALIK ‘ın imtiyaz sahibi HALİL GÜR . her ay yazdığı Ayvalık konuları çok ilgimi çekmekte. Son yazısında “Rahmi Gencer’in LAHANA TURŞUSU” başlıklı yazısı pek lezizdi. ”Temizlik işçileri yeni yıla parasız girerken, Belediye kumsalda mangal partisi yapıyor” diye şık bir cümleyle noktalamış… Turşuyu bin kenara bırakın, yazının baklava tadına dalın. Tekraren kutluyorum.

………………..

YALAAAN BİLLAHİ YALAN. Ne güzel bir şarkıdır… Her konuya monte edilebilecek bir içerik…Mesela KABATAŞ olayına çok yakışan bir ezgidir… Yalandan kim ölmüş, argo sözümüz de mevcuttur. Argo deyip geçmeyin, kamyon edebiyatı literatür olmuştur. Öyle ya… Yalan söyler söylemez öleni gördünüz mü? Yalancının mumu yatsıya kadar yanar diye de bir atasözümüz vardır. Yalancının attığı yalan ancak mumun sönmesine kadar konumunu sağlar. Ama Kabataş yalanına hala inanan, bilge insanlarımız mevcut….

Ömer Hayyam ne güzel demiş dörtlüğünde;

Padişah ol yokluk halkasına gir de

Yıkan kirin pasın kalmasın gönülde

Meyhaneye ermeğe gelince biri

Kendin bil de ne yaparsan yap de

……

BİNALİ BEY VE MAKAM ARACI. Varsayalım Binali bey, İstanbul’u aldı. Hayırlı uğurlu olsun deriz

elbette. Ancak;

- Belediye makam aracını mı kullanacak?

- Meclis Başkanı makam aracını mı?

- Belediye makam aracını kullanırsa, fors bayrağı sağına TBMM, sağına İ.B.Ş.B forsumu olacak?

Neyse karışık işler bunlar. Bu durum çerçevesinde İstanbul’da değişik partilerden başkanlığı alan belediyelere Büyük Şehir ’in katkı ve destekleri nasıl olacak esas konu bu. Malum ,bunun en bariz vebalini biz Edremitliler olarak yaşadık.

…….

EREN ERDEM TAHLİYE EDİLDİ. Aradan birkaç saat geçti Erdem yeniden tutuklandı. Efeme söyleyeyim kaçma ihtimali varmış. Yahu tahliye kararı veren Mahkeme bu tehlikeyi görememiş mi? Anlamak mümkün değil. Hal böyle olunca sokaktaki halk, tahliye kararı verip salıveren mahkemenin hukuk bilgisi bu kadar zayıf mı diye soruyorlar. Ben bilmem hukuk bilir.

……

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Mermiye enflasyon indirimi”

By. GAZETELER

Bizden not: .Bir yandan TV dizilerinde vurdulu kırdılı

Dizelere çeki düzen verileceği söylenirken Mermiye indirim

Yapılıyor. Ruhsatlı silah sahiplerinin mermi, istihkakları 200 den 1000’e çıkartılmıştı. Eee şimdi de indirim. Öte yandan kurşun kaleme zam. Sevsinler, valla sevsinler billahi sevsinler…

………………………………………..

ÇÜŞ

Amerikalı kovboyun, seyisi Ankara ya çantasında haritayla gelmiş. Bu Sığır çobanının karşısına HARİTA MÜHENDİSLERİMİZLE Çıkmalıyız. Hatta tapu kadastro genel müdürü tam kadro oturmalı masaya.

……………………………………

BÜYÜTEÇ

Muhtar adayları da sessiz sedasız adaylıkları konusunda

Çalışmalarını sürdürüyorlar. Akçay da Cumhuriyet mahallesi

Adayı olarak PINAR kızımızı tek geçerim. Her konuda hizmetlerine

Deneyimini de katarak, yeniden aday.

…………………………………..

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Gökte bir öküz varmış, adı Pervin

Bir öküz de altındaymış yerin

Sen asıl iki öküz arasında

Tepişmesine bak şu eşeklerin

Tertemiz geldik yokluktan kirlendik

Sevinçle geldik dünyaya dertlendik

Ağladık, sızlandık, yandık yakındık

Yele verdik ömrü, toz olup gittik.

……………………………………..

215 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları