Ayvalık’ın “Kalamar Kokulu Sokakları” kitap oldu
Tarih : 2019.06.11  09:08:05
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin tanınmış gurmesi Cenk Geçermiş, Ayvalık Mutfağı ve mezelerini anlatan “Ayvalık Aşkı-Ege’den Gelen Lezzet” isimli kitabının ardından, bu kez eski meyhane kültürü ve mezelerini anlatan “Kalamar Kokulu Sokaklar” yeni kitabını yayımladı.

Ayvalıklı Yazar Geçermiş’in yeni kitabının imza günü; ilçenin tarihi Palabahçe Meydanı’nda bulunan Suat Kaçar’a ait Şeytan’ın Kahvesi’nde gerçekleştirildi.

İmza gününde; Yazar Cenk Geçermiş’i dizi ve sinema oyuncusu Bennu Yıldırımlar’ın yanı sıra özellikle Ayvalık tarihi ile ilgili araştırmalarıyla tanınan Tarihçi Yazar Taylan Köken, ilçede deniz temizliği çalışmalarıyla tanınan dalgıç Çetin İşten ve seçkin davetliler yalnız bırakmadı.

Gurme dünyasının yakından tanıdığı Yazar Cenk Geçermiş imza gününde yaptığı açıklamada, “Kalamar Kokulu Sokaklar, benim yöresel Ayvalık Mutfağı ile ilgili yazmış olduğum ikinci yemek kitabım. İlk yemek kitabımda, zeytinyağlı Ayvalık Mutfağı’na özgü yemekleri tanıtmayı amaçlamıştım. Çok güzel bir kitap olmuştu. Kalamar Kokulu Sokaklar adlı kitabımda da eskinden günümüze meyhane mutfağı ve mezelerini tatlı anılar ve hikâyeler katarak anlatmaya çalıştım. Çok lezzetli bir kitap oldu. Unutulmuş, unutulmaya yüz tutmuş meyhane mezeleri ve Ayvalık’ın eski meyhanecilerini ve meyhane kültürünü anmaya çalıştığımız Kalamar Kokulu Sokaklar isimli kitabımız içeriğinde çok güzel anıları da barındırıyor” dedi.

Ayvalık ile ilgili hem görsel olarak hem de 1950-1960’lı yıllardaki ilk meyhanelerin görselleri, kimlerin çalıştırdığını ve ne gibi özelliklere sahip olduğunu anlatmaya çalıştığını kaydeden Yazar Cenk Geçermiş, “Eskiden 3-4 yada 5 masalı meyhanelerden günümüze uzayan ve 30-40 masalı ‘meyhane’ denilen restoranlara dönüşmesine ait serüveni de bu kitabımızın içine katmış olduk. Geçmişte meyhane ortamları dostlukları içinde barındıran sıcak ambiyanslara sahipti. Eskiden az ama öz meze çeşitleri bulunurdu. Şimdi ise o sıcak ambiyansların yerini profesyonellik aldı. Şimdi restoranlarda yüzlerce çeşit mezeler var ama yine de belli yaştaki insanlar o eski ve dostlukların paylaşıldığı mekânları arıyorlar. Bana göre de dostlukların harmanlandığı eski meyhanelerin yerini alan günümüzdeki restoranlar, bu anlamda kaliteyi düşürmüş durumdadır” ifadelerini kullandı. 

ÜNLÜ OYUNCU BENNU YILDIRIMLAR, “AYVALIK VE AYVALIK’TAKİ TÜM DEĞERLER SEVİLMEYECEK GİBİ DEĞİL”

Kitabın imza gününe katılarak Yazar Geçermiş’e destek veren ünlü oyuncu Bennu Yıldırımlar da, Kalamar Kokulu Sokaklar ismini taşıyan kitabı henüz satın aldığını ve okumaya fırsat bulamadığını belirterek, “Ayvalık’ın kendisine özgü bir yemek kültürü var. Bu durumun kültür dünyamız açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Ben Ayvalık’a annem ve babamın taşınması üzerine 16 yıldan buyana sürekli gelip gidiyorum. Bana göre Ayvalık ve Ayvalık’taki tüm değerler sevilmeyecek gibi değil. “diye konuştu. 

 

240 kez okundu
Diðer Yerel Haberler Haberleri