Ayvalık ÇYDD’den ‘altın’ mesaj
Tarih : 2019.08.06  09:29:55
“Kazdağları’na Dokunma” Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Şube Başkanı Gülden Belge yaptığı yazılı açıklamayla Kazdağları’nda yaşanılan doğa katliamına tepki gösterdi.

SUAT SALGIN (AYVALIK)

ÇYDD Ayvalık Şube Başkanı Gülden Belge açıklamasında,” Geleceğe ve çocuklarımıza bırakabileceğimiz tek gerçek miras yaşanabilir bir çevredir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Kazdağları’nda planlanan doğa katliamının derhal durdurulması için yetkilileri göreve çağırıyor ve gelişmelerin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Belge yaptığı açıklamasında, “Milyonlarca insanın tüm uyarılarına ve protestolarına rağmen yapılması planlanan maden alanı, Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta ve aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında yer almaktadır. Kazdağları’nın ana kaynak değeri bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik olup 800’den fazla bitki türünü barındırmaktadır. Bu bitki türlerinden 37 bitki taksonu ülkemiz için endemik, 9 bitki taksonu da Kazdağları için endemik özelliktedir. Bölge bitkisel çeşitlilik yanında, aynı zamanda kuş ve memeli hayvan türleri açısından da ülkemizin en zengin bölgesidir. Ayrıca etki sınırları içinde yer alan Çanakkale ve Balıkesir ilinin tüm yeraltı su zenginliğinin kaynağı Kazdağları’dır. Tarihte de bu zenginlik “Bin Pınarlı İda” özdeyişi ile ifade edilmiştir.

Dolayısıyla Kazdağları jeomorfolojik yapısı, bitki ve hayvan zenginliği ile doğal olarak çok önemli bir bölgedir. Kazdağları bu özellikleri ile geçmiş dönemlerde de yaşam ve kültür merkezi olmuştur. Yakın çevrede üç önemli antik kent bulunmaktadır. Bunlar; Troya savaşlarından önce kurulmuş Edremit'e 6 kilometre uzaklıkta Adramyttion, Edremit Körfezi'nin kuzeyinde Kaletaşı Tepesi'nin üstünde kurulu Antandros, Çanakkale il sınırları içinde yer alan Assos (Behramkale) kentleridir. Mitolojide “İda Dağı” olarak yerini alan ve efsanelere yansıyan Kazdağları, işte bu doğal ve kültürel yapısı ile mükemmel bir ekosistemi tanımlamaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, “Dünyamızın ve ülkemizin ekolojik ve tarihi yaşam dengesi olarak görülen bu alan üzerinde, bugün itibariyle yaklaşık 200 bin ağaç kesilmiştir ve firma tarafından da kesilmeye devam edilmektedir. Böylesine bir doğa cennetinin içinde yer alan ve kentin tek ve alternatifsiz su kaynağı Atikhisar Barajı Havzası üzerinde devam eden ağaç katliamının ardından, dünyanın en kuvvetli zehiri olan ve bitki, hayvan ve insan sağlığına olumsuzu etkisi tıbbi araştırmalarla saptanmış olan siyanürün, altın ayrıştırmasında kullanılacak olması havamız, toprağımız ve suyumuz için ölüm fermanının çıkarılması anlamına gelmektedir” denildi. 

“KAZDAĞLARININ ÜSTÜ ‘ALTINDAN’ DAHA DEĞERLİDİR”

Doğa ve doğal yaşamın tüm insanlığa ait olduğunu vurgulayan ÇYDD Ayvalık Şube Başkanı Belge,  “İnsanlığa ait yaşam döngüsü maddi çıkarlar doğrultusunda değiştirilemez ve müdahale edilemez. ÇYDD olarak çocuklarımızın geleceği olan doğal çevrenin katledilmesi amacını da taşıyan bu sorumsuzluğun derhal giderilmesini talep ediyoruz. Çünkü Kazdağlarının üstü ‘altından’ daha değerlidir” ifadelerini kullandı.

 

 

315 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri