YANGIN İÇİN ETTEN DUVAR ÖRDÜLER
Tarih : 2019.08.25  10:16:54
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde çıka orman yangınına itfaiye gelinceye kadar vatandaşların canla başla müdahalesi ormanın küle dönmesine engel oldu.

Alınan bilgiye göre; Ayvalık’ta Kazımpaşa Mahallesi’nde buluna Hüsnü Uğural Stadyumu’nun hemen arkasında bulunan ormanlık alanda nedeni henüz belirlenemeyen bir yangın çıktı.

O sırada Ayvalık merkezden, Cunda Adası’na gitmekte olan bir gezi motorunda ormanlık alanda dumanların yükseldiğini gören Dilara Akdoğan isimli genç bir kızın itfaiyeye haber vermesiyle yangın mahalline Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği bünyesindeki 3 arazöz sevk edildi.

İtfaiye ekipleri yangın mahalline kısa sürede ulaştıkları sırada çok sayıda tatilci ve çevre sakinlerinin alevlere ellerindeki çalı-çırpılarla müdahale ettiği görüldü.

İtfaiye ekipleri ve vatandaşların müdahalesiyle  8 çam ağacın zarar gördüğü yangın kontrol altına alınarak söndürüldü.

Yangın mahalline Edremit Orman İşletme Müdürlüğü bünyesindeki bir arazöz ve bir helikopter ulaştığında ise yangın tamamen söndürülmüş durumda olduğu gözlendi.

İtfaiyenin yangına ulaşmasından kısa bir süre önce yangın mahallinde alevlerle mücadele etmeye başlayan vatandaşlardan Oğuz Günsal, “Ben yangının çıktığı bölgeye çok yakında olan Ayvalık Belediyesi’ne ait Aşevi’nde çalışıyordum. Bu bölgede bir ambulansın bulunduğunu gördüm. Bir trafik kazası olabileceğini düşünerek hemen olay yerine koştum. Ancak o sırada bir ağacın dalları arasında alevleri fark ettim. Hemen yangına müdahale ettim. Benimle birlikte biri türbanlı bir de sarışın bayan da koşturarak elimize geçirdiğimiz ağaç dallarıyla alevlere müdahale etmeye çalıştık. Zaten 5-10 dakika içerisinde de itfaiye ekipleri geldi ve sağolsunlar hemen müdahale ettiler. Yangını fark eden onlarca vatandaşın da yardıma koşup, itfaiye ekiplerine yardımcı olmasıyla yangın büyümeden söndürüldü. Eğer zamanında fark edilmeseydi. Bu rüzgarla bu yangın Çamlık-Laka mevkiine kadar yürüyebilir yüzlerce hektar ormanlık alan küle dönebilirdi. Zaten biz geldiğimizde de çam kobalakları yangın nedeniyle patlamaya başlamıştı” diye konuştu.

Yangına müdahale çalışmalarını olay yerine gelen  Ayvalık Belediye Başkan Vekili Ali Jale ile Belediye Başkan Yardımcısı Ersan Bahar da yerinde inceledi.

Yangının kısa sürede söndürülmesi vatandaşlar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

712 kez okundu
Diðer Yerel Haberler Haberleri