ZEYTİNYAĞINDA A’DAN Z’YE ORGANİK,KÖRFEZDE BİR İLK
Tarih : 2019.11.01  09:46:35
Küçükkuyu’da Bahçedere Köy yolu üzerinde hizmete giren, İşletmeciliğini Melike As’ın yaptığı Mavras Zeytinyağı fabrikası yeni nesil soğuk sıkım sistemiyle Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Ziraat Mühendisi ve aynı zamanda Fabrika sorumlusu olan Melike As yeni nesil soğuk sıkım konusu ve fabrikanın özellikleri hakkında şu bilgileri verdi. “Mavras Zeytinyağı Fabrikası, asırlardır zeytinyağı üretimi yapan bir kuşağın torunlarından Melike As ve İstanbul'dan Küçükkuyu’ya yerleşmiş olan Mehmet Betil tarafından bölgeye  kazandırıldı. Doğa dostu Mavras Zeytinyağı Fabrikası su kullanmadan ve zeytinleri oksijensiz ortamda işleme özelliklerine sahiptir.

2017 yılında inşaatı başlayan Mavras, 2018 Eylül ayında faaliyete geçmiş, bölgeye kazandırılmıştır.

Günlük 85 ton zeytin işleme kapasitesine sahip Mavras Zeytinyağı fabrikasında, 24 derecenin altında soğuk sıkım yapılmakta ve  oksijensiz ve susuz kapalı sistemde zeytinyağı üretilmektedir. Dolayısıyla  polifenol, oleo kantal diğer vitamin ve mineralle  kaybolmadan besin değerleri yüksek zeytinyağı elde edilebilmektedir.

Bileşenlerini eksiksiz koruyan zeytinyağının bir çok hastalığı önleme ve sağlığa faydalı olduğunu bugün tıbbın öncülerinin de kabul ettiğini ifade eden Melike As üretim sonrası saklama koşullarına da dikkat çekti. Zeytinyağı, hızla bulunduğu ortamın kokusunu alma özelliğine sahiptir. Bu nedenle muhakkak paslanmaz çelik tank içinde saklanmalıdır. Mavras Zeytinyağı Fabrikası, yağ elde etmek üzere zeytinini getiren tüm üreticilere sürekli   bu tavsiyeyi  yapmaktadır.

Mavras Zeytincilik ilk faaliyet yılında katıldığı tadım yarışmalarından 

Ayvacık'da altın madalya, Japonya 'da gümüş, Arjantin 'de altın madalya kazanmıştır.

Mavras Zeytincilik Türkiye'nin değişik illerinde zeytin yetiştiren üreticilerin tercih ettiği bir fabrika olmanın onuruna kısa sürede  kavuşmanın sevincini yaşamaktadır. Mavras Zeytinyağı Fabrikası öncülüğünü İtalya’nın yaptığı bir sistemin Edremit Körfezi halkına büyük bir özveri ile sunmanın ve bu kulvarda bir ilk olmanın gururunu yaşıyor.

Müracaat telefonu. 0286 755 00 50 web sayfası: www.mavras.com.tr

765 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri