GURBETÇİ VATANDAŞTAN TEPKİ
Tarih : 2019.11.06  09:45:54
Akçay’da yaşayan gurbetçi vatandaş Ali Rıza Latifoğlu (64) SGK’nın, 2 Eylül 2019 tarihinden itibaren Avusturya, Almanya, Hollanda ve Belçika ile olan İlaç Alım Protokolü'nü tek taraflı olarak feshetmesi sonucu sadece acillerdeki ilaçları karşılayacak olmasına tepki gösterdi.

Yurtdışında yaşayan gurbetçiler bugüne kadar Türkiye'ye geldiklerinde tedavi olmak veya kullandıkları ilaçları almak istediklerinde SGK anlaşması nedeniyle çok az bir ücret karşılığında eczanelerden alabiliyorlardı, ancak SGK’nın, 2 Eylül 2019 tarihinden itibaren İlaç Alım Protokolü'nü tek taraflı olarak feshetmesi sonucu sadece acillerdeki ilaçları karşılayacak.

Bu duruma büyük tepki gösteren Ali Rıza Latifoğlu (64) isimli gurbetçi vatandaş yaptığı açıklamada “2011 yılında emekli oldum ve şu anda Akçay’da yaşıyorum. Bugüne kadar ücretsiz tedavi görebiliyor ve ilaçlarımı eczaneden düşük fiyata alabiliyordum. Ancak devletin 2 Eylül 2019’dan itibaren tek taraflı aldığı karar sonucu, Avusturya, Almanya, Hollanda ve Belçika ile olan SGK sözleşmesini iptal ettiğini öğrendim. Sadece acillerdeki ilaçların parasını karşılıyor.  Benim çok sayıda kronik rahatsızlığım var ve o ilaçları almak zorundayım. Bu yeni uygulama ile çok mağdur oldum. Bu uygulamadan vazgeçilmesini istiyorum” dedi.

 

 

214 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri