ÇALIŞKAN UYARDI: 15 LİRAYA ZEYTİNYAĞI OLMAZ
Tarih : 2019.11.07  10:33:27
Küçükkuyu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin ÇALIŞKAN tüketicileri uyardı ve “insan sağlığını tehdit eden kişi ve kurumlar zeytinyağında tağşişe devam etmekte ve Sosyal medya hesapları üzerinden veya internet sitelerinden litresi 10 ye 15 liradan kargo yaparak adrese teslim zeytinyağı satışlarının yapılmaktadır. 15 Liraya Zeytinyağı Olmaz” dedi.

Başkan Çalışkan yaptığı açıklamada “Dünya’da zeytinyağı üretimi için en uygun yer olan Küçükkuyu bölgemizde yeni hasat dönemi bereketiyle başladı. Tüm üreticilerimize kolaylıklar dilerim.

Yurt genelinde rekolte verilerine göre bu yıl 225 bin ton zeytinyağı üretimi beklenmektedir. Çanakkale’de ilimizde ise 6 bin tondur. Geçen yıllara göre artan rekolteye rağmen, zeytinyağı değerli bir ürün olduğu için gerekli belgeleri olmadan üretim yapan ve insan sağlığını tehdit eden kişi ve kurumlar zeytinyağında tağşişe devam etmektedir. Yakın zamanda çok sık gördüğümüz bir şey var. Sosyal medya hesapları üzerinden veya internet sitelerinden litresi 10 ye 15 liradan kargo yaparak adrese teslim zeytinyağı satışlarının yapılmaktadır. Bölgemizdeki toptancı ve tüccarların zeytinyağı alım fiyatları bile bu seviyelerin üzerindedir. Bu nedenle satılan yağların ne olduğu meçhuldür ve bu tür oyunlara itibar etmemek gerekir.Kooperatif olarak zeytinyağında tağşişi önlemek adına ilgili bakanlıklar ile temas halinde olup, caydırıcı cezaların olması ve ürünlerin kalite kontrollerinin daha düzenli olarak yapılması için uğraşmaktayız. Ayrıca üreticilerimizden elde ettiğimiz yağlardan kooperatifimiz çatısı altında satış yaparak halkımızın güvenle zeytinyağı alabileceği bir yer oluşturmayı düşünmekteyiz” dedi. 

179 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri