HAVRAN VE BURHANİYE’DE KURTULUŞ COŞKUSU
Tarih : 2020.09.09  10:11:58
Havran ve Burhaniye ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 98’nci yıldönümü, düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Burhaniye’de Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler yaptığı konuşmada “Burhaniyeliler, Kuvva-yı Milliyeciliğinizle ne kadar övünseniz hakkınızdır. Cumhuriyetin kurulmasındaki katkılarınızla iftihar etmelisiniz” dedi.
8 Eylül Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı ilçede düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı. Sabah Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Garnizon Komutanı Topçu Bin. Mustafa Kıraç ve CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in katıldığı törenlerde Atatürk anıtına çelenkler bırakıldı. Tören sonrası onlarca araç bayraklar ve marşlar eşliğinde Burhaniye turu atarak kurtuluş günü coşkusunu vatandaşlara yaşattı.
Düzenlenen çelenk töreninde günün anlam ve önemine yönelik Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler bir konuşma yaparak milli değer ve Burhaniyelilerin kahramanlıklarına değindi. “Burhaniyeliler, Kuvva-yı Milliyeciliğinizle ne kadar övünseniz hakkınızdır. Cumhuriyetin kurulmasındaki katkılarınızla iftihar etmelisiniz” diyen Başkan Deveciler, Burhaniyelilerin yaşadığı zulme rağmen geri adım atmadan kahramanca mücadele ettiğini ve Burhaniye’yi düşmana teslim etmediğini ifade etti.
Milletin kahramanlık destanlarından birinin de 98 yıl önce Burhaniye’de yazıldığını belirten Deveciler “Mondros Mütarekesi imzalandığında silahlarını müttefik kuvvetlere teslim etmeyen Burhaniyelilerdir. Esaret altında iken ‘padişahın verdiği ferman geçerli değildir’ diye Osmanlı hükümetine telgraf çeken Burhaniyelilerdir. Padişahın yolladığı heyet-i Nasiha’yı ilçelerine sokmayan Burhaniyelilerdir. Osmanlı hükümetinin Burhaniye diye bir kazası yoktur diye telgraf çekilmesine sebep olacak şekilde Kuvvacı tavır koyan Burhaniyelilerdir” dedi.
Başkan Deveciler konuşmasının devamında “30 Ağustosta başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk ordusunun, Yunanlıları bozguna uğratmasından hemen bir hafta sonra 8 Eylül 1922 de, 796 gün süren acı ve karanlık dolu tutsaklık günleri sona ererek Burhaniye’miz özgür ve aydınlık günlere kavuşmuştur. Burhaniye sahip olduğu manevi güçle büyük bir kahramanlık örneği sergilemiştir. İlçemizde sergilenen kurtuluş etkinlikleri, insanımız arasında dostluğu, birliği ve beraberliği güçlendirmektedir. Bu sene kurtuluş günümüzü, her ne kadar ülkemizin içinde bulunduğu Pandemiden kaynaklı coşku içinde kutlayamasak da, bu gururu Burhaniyeliler olarak göğsümüzü gererek taşıyacağız ve gelecek nesillerle kuşaklarca aktaracağız” dedi.
Deveciler” Milli birlik ve beraberliğin daha çok değer kazandığı bu günlerde tüm hemşerilerimizin kurtuluş günlerini en içten dileklerimle kutluyor, başta gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kanları ve canlarıyla bu vatanı bizlere armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.
Yapılan tören sonrası Burhaniye Belediyesi öncülüğünde Sivil Toplum Örgütleri ve Odaların da katılımıyla araç konvoyu Burhaniye turu attı. Bayraklarla donatılmış araçlarla birlikte marşlar eşliğinde ilçe mahallelerinde tur atan onlarca araçlık konvoy Kurtuluş günü coşkusunu Burhaniyelilere yaşattı.

Koca Seyit’in memleketi Havran, kurtuluş gününü kutladı

Balıkesir’in Havran İlçesinde, 8 Eylül Havran’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıl Dönümü, 15 Temmuz Şehitleri Meydanında pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen program ile kutlandı.
Düzenlenen programda Havran Kaymakamı Enver Özderin, AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, siyasi parti ilçe başkanları, ilçe daire müdürleri ve vatandaşlar katılımları ile gerçekleşti.
Kutlama programı kaymakamlık ve belediye başkanlığının çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Belediye Başkanı Emin Ersoy’un günün anlam ve önemini belirten konuşması ile birlikte program sona erdi.
Daha sonra Mehter Takımı’nın Havran Belediyesi binasının önünde gösterisi ve resmi kurum ile özel kuruluşların araç kortej geçişi yapıldı.

 

776 kez okundu
Diðer Yerel Haberler Haberleri