TUNA “BÖYLE BİR ŞEY ASLA KABUL EDİLEMEZ”
Tarih : 2020.10.08  09:34:08
AK Parti Edremit İlçe Başkanı Ekrem Umutlu, Edremit Belediye Meclisi Cumhur İttifakı Grup Sözcüsü Murat Tuna ve Yönetim Kurulu üyelerinin katılımı ile AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı binasında basın toplantısı yaparak, Edremit Belediye Meclisi’nde görüşülen gündem maddeleri ve CHP Edremit İlçe Başkanının iddiaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Edremit Belediyesi Meclis Toplantısında, Eski Edremit Belediye binasının yerine yapılacak olan Gençlik Merkezi’nin içkili yerler krokisine alınmasına itiraz ettiklerini söyleyen Murat Tuna,  “Bizler Gençliği; spora, judoya, futbola ve basketbola yönlendirerek, kötü alışkanlıklardan bertaraf etmeleri için çaba harcarken, Gençlik Merkezi yapacağınız yeri içkili yerler krokisine aldırarak, onun altında barlara ve içkili yerlere müsaade edilmesi ne kadar doğrudur? Bu konuda İlçe Başkanımız Kaymakamlık nezdinde girişimler yapacaktır. Bu konunun reddine gidilmelidir” dedi.

TUNA “ED-BEL, EDREMİT BELEDİYESİ’NİN SIRTINDA KAMBURDUR”

Murat Tuna sözlerine şöyle devam etti “ED-BEL şirketi Edremit Belediyesi üzerinde bir kamburdur ve Edremit Belediyesi’ni iflasa götürür. Mesela Afrodit otel, 296 yatak kapasiteli bir oteldir. 2019 yılında, 1 yılda,  1 milyon 058 bin TL  kazancı vardır. 296 yatak her yatağın fiyatı 250-300 lira. 12 ay iş yapan bir kuruluştur. Bu otelin gideri 1 milyon 427 bin lira. Zararla 2019’u kapatmış. İkinci otel Akçam otel 132 yatak kapasiteli, geliri 1 milyon 321 bin lira, gideri 1 milyon 600 bin küsur lira. Akçay Edremit Oteli, 25.077 lira gelir, 150 lira yatak parası, Akçay’ın meydanında ful çeken otelimiz. Bir yıl içinde 25 bin 077 lira gider 115 bin lira gider. Böyle bir işletme Edremit Belediyesi’ni batırmaz mı?” dedi.

 

AK Parti Grup Sözcüsü Murat Tuna, Meclis toplantısında alınmak istenen bazı kararlara neden itiraz ettiklerini açıklayarak “16’ncı gündem maddesinde eski Edremit belediyesi binasının gençlik ve kültür merkezi adı altında kırdılar döktüler. Biz buranın Edremit gençliğine faydalı olacağına inanmıyoruz.  Bizim itirazımız şuydu: Birincisi Emniyet Müdürlüğünden yerin konumu ile ilgili herhangi bir bilgi alınmamıştı. İkincisi Gençlik merkezini içkili yerler krokisine almak gibi bir aklın neye hizmet ettiğini sorduk. Çünkü Eski Belediye binasının etrafında onlarca esnaf var ve yüzlerce insan buranın önünden geçiyor. Gençlik Merkezi yapacağınız yeri içkili yerler krokisine almak ve onun altında barlara ve içkili yerlere müsaade edilmesi ne kadar doğrudur? Bu sorumuzun cevabı mecliste 15’e 15 oylar eşitlendi ve sonunda 1 fazla oyla meclisten geçti. Bu konuda İlçe Başkanımız Kaymakamlık nezdinde girişimler yapacaktır. Bu konunun reddine gidilmelidir. Gençliği biz spora, judoya, futbola, basketbola yönlendirirken, kötü alışkanlıklardan bertaraf etmek için çaba harcarken, Belediyenizin elinde Gençlik Merkezi yapılan bir yere içkili yer krokisi belgesi alması çok manidardır.  Bunu da Edremit’linin bilgisine sunmuş oluyoruz. Emniyet Müdürlüğümüzün de orada bir raporu yoktur. Zaten 8-10 metre ilerisinde yanı başında bir okul var, krokiyi çizerken, arka sokaklardan dolanıp, 175 m. Çıkarmışlar. Bu işin başında Emniyet Müdürlüğümüzün raporu olması gerekiyor. Kaymakamlıktan ilçe başkanımızın girişimleriyle geri dönecektir” dedi. Gençlik Merkezi’ne verilecek isim konusunda da Ali İleri olması için önerge verdiklerini söyleyen Tuna “Gençlik merkezinin ismi konusunda MHP ve Cumhur ittifakı meclis üyeleri olarak önerge verdik. Onu da komisyona sevk ettiler. İsim konusunda Cahit İnceoğlu’nun ismini tabelaya asmışlar. Biz buna itiraz ettik. AK Parti ilçe Başkanımız, MHP İlçe Başkanımız ve Cumhur ittifakımızın meclis üyelerimizin aldığı ortak karar ile bir dönem milletvekilliği yapmış, 5 yıl Belediye Başkanlığı yapmış rahmetli Ali İleri’nin isminin verilmesi konusunda önergemizi verdik” dedi.

AK Parti İlçe Başkanı Umutlu ise yaptığı açıklamada “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta 7. Olağan Kongremizi birlik ve beraberlik ortamında gerçekleştirdik. Gençlerin çoğunlukta olduğu, dinamik ve heyecanlı yeni bir yönetim kurulu ile Edremit’e hizmet yolumuza devam etmekten onur duyuyoruz. Edremit halkının değerlerini, haklarını koruyup kollamayı vazifemiz bildik ve bu uğurda elimizi taşın altına koyarak haksızlıkların, usulsüzlüklerin karşısında duvar gibi durmakta kararlıyız.

Altınoluk ve Güre mahallelerimiz, belediye oldukları dönemde 30 yıldır CHP tarafından yönetiliyordu. Hangi sorunlara çözüm bulabilmişler, hangi hizmetleri halkın hak ettiği ölçüde sağlayabilmişler, bunları en iyi orada yaşayanlar biliyor. Altınoluk ve Güre’nin çehresi son 5 yılda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla inanılmaz ölçüde değişti. Yalnızca Narlı Bölgesi'ne 16 milyon 200 bin lira yatırım bedeliyle yapılan 40 bin kişi kapasiteli Atık su Arıtma Tesisinin tamamlanmasıyla, bölgedeki atık su arıtma tesisleri 270 bin kapasiteye ulaştı. Bu sayede; Vidanjörlerle çekilerek kontrolsüz şekilde bertaraf edilen atık sular arıtma tesisine yönlendirilmeye başlandı. Büyükşehir Belediyemiz, körfeze 385 milyon liralık atık su arıtma yatırımı yaptı. Oluşturulan içme suyu depoları da zaten malumunuzdur. Bunların yanı sıra milyonlarca liralık daha birçok hizmeti Altınoluk ve Güre mahallelerimiz almıştır. Önceden hayal olarak görülen bu yatırımları hiçe sayarak küçük hesaplar peşinde koşan bir zihniyet var maalesef.

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı olarak, Büyükşehir Belediyemize ve onun iştiraki olan BASKİ’ye yöneltilen mesnetsiz suçlamaların direk muhatabı olmasak ta, yapılan milyonlarca liralık yatırımları, çözülen sorunları görmezden gelemezdik. Zaten BASKİ idaresi, geçtiğimiz günlerde gereken cevabı da verdi. Büyükşehir Belediyemiz kurulduğu günden bu yana Edremit ilçemize ve tüm mahallelerine önemli dokunuşlar yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bu hizmetleri ilçe belediyesi her fırsatta kendisi gerçekleştirmiş gibi halka lanse etmekten kaçınmıyor. Başkasının yaptığı hizmeti kendisi yapmış gibi halka anlatan bir zihniyet ile nasıl muhatap olunabilir ki?

Önceki haftalarda yaptığımız açıklamalar ile Edremit Belediye Başkanı ve yönetimini hedef alan iddialarda bulunduk ve belgeleriyle bu iddialarımızın arkasındayız. Sayın Belediye Başkanı her nedense bu iddialar karşısında susuyor ve CHP İlçe Teşkilatı’nın çiçeği burnunda başkanı çıkıp anlaşılması zor ve mesnetsiz açıklamalarda bulunuyor.

Edremit Belediyesi’nde Yapılan yanlış işler, yalnızca şimdiye kadar aktardıklarımızdan ibaret değil. Zamanı geldiğinde çarpıcı açıklamalarımızı göreceksiniz.

Bizler, inandığımız yolda yürüyoruz. ‘Halka hizmet Hakka Hizmettir’ düsturuyla hareket edenlerin her zaman yanında olduk. Edremit Belediye Meclisi’ndeki AK Parti Gurubumuz, doğruyu takdir etmesini de bildi, yanlışlar karşısında sesini yükseltmesini de bildi. Tüyü bitmemiş yetimin hakkına el uzatanların karşısındayız. Bize iletilen her türlü istek ve sorun ile ilgilendiğimizi zaten bilmeyen kalmadı. Bizler bu göreve rant için değil, hizmet için geldik. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı bu hizmet yolunda alnımız ak bir şekilde yürüyoruz” dedi.

“DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI EDREMİT BELEDİYESİ YÜZÜNDEN DURDU”

Doğalgaz çalışmalarının Edremit Belediyesi yüzünden durduğunu söyleyen Başkan Umutlu “Edremit Tuzcumurat, Darsofa, Gazi Celal maalesef doğalgazla ısınamayacak. Belediyenin önünü açmasını bekliyoruz. Belediye doğalgaz firmasının kazı alanlarının üzerini kapatmıyor. Belediye jeotermalli bölgeye doğalgaz firmasının inmesini istemiyor. Vatandaşlar ne istiyorsa onu kullansın istiyor. Görüşmelerimiz devam ediyor” dedi. 

TUNA “ED-BEL, EDREMİT BELEDİYESİ’NİN SIRTINDA KAMBURDUR”

Murat Tuna sözlerine şöyle devam etti “ED-BEL şirketi Edremit Belediyesi üzerinde bir kamburdur ve Edremit Belediyesi’ni iflasa götürür. Mesela Afrodit otel, 296 yatak kapasiteli bir oteldir. 2019 yılında, 1 yılda,  1 milyon 058 bin TL  kazancı vardır. 296 yatak her yatağın fiyatı 250-300 lira. 12 ay iş yapan bir kuruluştur. Bu otelin gideri 1 milyon 427 bin lira. Zararla 2019’u kapatmış. İkinci otel Akçam otel 132 yatak kapasiteli, geliri 1 milyon 321 bin lira, gideri 1 milyon 600 bin küsur lira. Akçay Edremit Oteli, 25.077 lira gelir, 150 lira yatak parası, Akçay’ın meydanında ful çeken otelimiz. Bir yıl içinde 25 bin 077 lira gelir, 115 bin lira gider. Böyle bir işletme Edremit Belediyesi’ni batırmaz mı? Ed-Bel’in  3 milyon 962 bin lira toplam borcu var. Yasal olarak 2 milyon 900 bin lira alacağınız var. 1 kuruş alacaklarından tahsil etmemişler, yetmediği gibi bütün işletmeleri zararla kapatmışlar. Şimdi soruyorum biz eğer dün Cumhur ittifakı olarak 5 milyon lira borç yetkisi vermiş olsaydık bunun vebalini nasıl taşırdık? Bizim görevimiz Edremit’in parasını, gelirini giderini takip etmektir. Edremit’e ve  Edremit halkı yararına alınan her kararın arkasındayız, ama zararına olan her şeyin karşısında durmak  ve hayır demek görevimizdir.  Edremit Belediyesi iflasın eşiğine gelmiştir. Birincisi Ed-Bel, ikincisi Edremit Belediyesi’dir” dedi.

1110 kez okundu
Diðer Yerel Haberler Haberleri