AYVALIK’TA GÖRME ENGELLİLER İÇİN SESLİ KÜTÜPHANE KURULDU
Tarih : 2021.04.05  17:51:43
Ayvalık Belediyesi 19 Mayıs Cihan Şişman Gençlik Merkezi içerisinde yer alan Çağdaş Yaşam Türkel Minibaş Gençlik ve Çocuk Kütüphanesi’nde görme engelliler için sesli kütüphane kuruldu. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, görme engelli vatandaşların, kültürel anlamda gelişmesine destek vermenin öncelikli görevleri arasında yer aldığını söyledi.

Başkan Ergin, sesli kütüphane sayesinde, engelli öğrencilerin ders kitaplarını, yetişkin bireylerin de arzu ettikleri hikaye ve romanları dinleyebileceğini belirtti.

Özellikle görme engelli öğrencilerin akademik hayatlarını desteklemek amacıyla oluşturulan sesli kütüphaneden Ayvalık’ta yaşayan görme engelli vatandaşlar yararlanabilecek. İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi’nin bağışlarıyla kurulan sesli kütüphanede Türk ve Dünya Edebiyatı başta olmak üzere çeşitli konularda sesli kitaplar yer alıyor.

Ayrıca görme engelli öğrenciler; Ekpss, liseye hazırlık, üniversite açık öğretim derslerinin sesli kitapları ve “Milli Eğitim Görevde Yükselme” kitaplarından da yararlanabilecekler. Kütüphaneden açık öğrenim adalet, edebiyat, sosyal hizmetler ve sosyoloji bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler de faydalanacak. Sesli kitaplar sadece engelli raporlarını getiren bireylere verilecek. Sesli kitap, kullanıcılarının getirdikleri usb belleklere aktarılacak. Kütüphaneye gelme imkanları bulunmayan vatandaşların elektronik posta adreslerine We Transfer yoluyla diledikleri sesli kitaplar iletilecek.

 

 

Burhaniye’de sokağa çıkma sınırlaması üretime engel değil

Burhaniye’de, Balıkesir’in kırmızı iller kategorisinde yer alması nedeniyle hafta sonu sokak kısıtlaması 2 güne çıkarken, tarım ve hayvancılıkta faaliyetler devam etti.  Bu kapmamda, çiftçiler tarlasını sürerken, seracı fide üretmeye devam etti, çobanlarda sürüsünü otlattı

      Balıkesir’de 3 hafta aradan sonra hafta sonu uygulanan sokak kısıtlaması iki güne çıkarken, kısıtlamada  tarımsal faaliyetlerde devam etti. Çiftçiler tarlalarını sürerken, seralarda fide dikimi devam etti ve çobanlarda sürülerini  otlattı. Getirilen muafiyetten dolayı memnun olduklarını anlatan Selahattin Güvenç, “Koronavirüste Balıkesir kırmızı iller arısında yer alınca, 3 haftadan beri sadece Pazar günleri uygulanan  sokak kısıtlaması bu haftadan itibaren iki güne çıktı. Ancak, devletimiz tarım, hayvancılık ve gıda üretiminde çalışanlarına muafiyet getirdi. Biz çalışmaya devam ediyoruz Böylelikle üretime devam ediyoruz” dedi. Aykut Güney de, “Devletimiz bize muafiyet getirdi. Biz burada çalışarak evimize ekmek götürüyoruz. Hem de üretime katkıda bulunuyoruz” dedi. Aysel Çetinkaya ise, “ Ben 7 yıldır şeker otunda çalışıyorum. Bize yasak yok. Çalışarak evimize ekmek götürüyoruz” dedi.

 

896 kez okundu
Diðer Yerel Haberler Haberleri