CANBEY’DEN EDREMİT'E PROJE OKULU MÜJDESİ
Tarih : 2021.06.02  17:14:24
Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün girişimleri ile Edremit’in köklü okullarından olan Edremit Anadolu Lisesi, proje okulu olmaya hak kazandı. AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, Edremit Anadolu Lisesi’nin proje okulu olarak onaylandığı müjdesini verdi.

 Konuya ilişkin yaptığı paylaşımda Canbey; “Edremit’imize hayırlı, uğurlu olsun. Edremit’imizin bir eksiğini daha giderdik. Edremit İlçemizin gözde eğitim kurumu Edremit Anadolu Lisesi nitelikli liseler kapsamına alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı’mızca ‘proje okulu’ olarak onaylanmıştır. Önümüzdeki eğitim döneminde sınavla öğrenci almaya başlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek, şunları söyledi:

“İlçemize, Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi ve Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesinden sonra başarılı öğrencilerimizin sınav puanıyla yerleşebileceği bir proje okulu daha kazandırıldı. Bu girişimle Edremit’in başarılı öğrencilerinin tercih edebileceği proje okullarının sayısının ve kontenjanının yeterli olmaması sebebiyle farklı ilçeleri tercih etmesinin önüne geçilecek, böylece başarılı öğrencilerin Edremit’te öğrenime devam etmesi sağlanacak.

Uzun zamandır önem arz eden proje okulumuzun ilçemize kazandırılmasında büyük emeği olan başta Balıkesir Milletvekilimiz Sayın Mustafa CANBEY’e, Valimiz Sayın Hasan ŞILDAK’a, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup YILDIZ’a, Kaymakamımız Sayın Turgay ÜNSAL’a teşekkür ediyor, Edremit Anadolu Lisemizde öğrenim gören ve görecek olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Edremit’imize ve eğitim camiamıza hayırlı olsun.”

 

Proje Okulunun Normal Liseden Ne Farkı Var?

 

Ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar ile belirli eğitim reformu ve programları uygulayan okullara “proje okulu’’ denilmektedir. Sınavla öğrenci alan proje okulları, akademisyenlerin de danışmanlık hizmeti vereceği, laboratuvar imkânları daha yüksek okullar olacak. Uygulanan projenin gerekçesinde, bu okulların elektronik, bilişim, altyapı olanaklarının en üst seviyede olacağı ve üniversitelerle işbirliği yapılacağı belirtiliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Milletvekili Mustafa Canbey; “Edremit Anadolu Lisemiz geçmişten bu güne kalitesini ortaya koymuş, yetiştirdiği binlerce başarılı öğrenci ile ilçemizin en güzide okullarından biri durumundaydı. Ancak sınavla değil, diploma notu ile öğrenci aldığı için orta okulu bitiren en başarılı çocuklarımız puanla öğrenci alan başka ilçelerdeki, hatta başka illerdeki okullara gitmek durumunda kalıyorlardı. Takip ettiğimiz ve hamdolsun sonuçlandırdığımız bu gelişme neticesinde artık Edremit Anadolu Lisemiz de sınavla öğrenci alacak ve çocuklarımız dışarıya gitmek zorunda kalmayacak. İlçemizdeki vatandaşlarımıza hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

270 kez okundu
Diðer Yerel Haberler Haberleri