Uğur TARIMAN
9 Ağustos 2019 Tel Tel
Tarih : 2019.08.09  09:33:55

BASKİ… AKP İl  Başkanı bile Büyükşehir yönetiminin arızasından şikayetçi. Perşembe günü Körfez gazetesi manşetten vermiş. Balıkesir iyi yönetilmiyor anlamında cümleleri var. Kutluyorum… Baski’nin borçlarında felan da söz etmiş. Biz aylardır soruyoruz, Baski’nin  borçları ne kadardır diye, Edremit basınını takan yok ki… Yazdığımı yine yazayım dedim. Hakkım doğdu çünkü… “Başkan sen bizi takmıyorsan biz seni niye takalım?”… En azından bizi ilgilendiren Edip AGANIN  bize bıraktığı kazık mesela; Akçay şehir suyu şebekesi. Yaza yaza yoruldum, bıktım bu konudan.

Sayın Yücel, kendi borcu olmayan ama halkın borcu olan bu meblağları açıklamakla yükümlüdür. Halkın parasının hesabını vermeye mecburdur. Ahmet’ten kalmış, Mehmet’ten kalmış fark etmez. AKP’nin yönetiminde olan B.B.Şehir Belediyesi borç batağında deniyorsa boşuna denmiyor. Tebessüm ederek her karede   olmak,  BİZ,  iyiyiz anlamına gelmiyor değil mi ya…

Edremit‘te atık suyun metreküpüne bile zam yapıldı… Akçay’da, halk hem su motorunun elektriğini ödüyor, hem atık su parası ödüyor. Hem çevre vergisi ödüyor… Halk gırtlağa kadar batak içinde.

Bundan kelli Balıkesir Büyük babadan, kimse yatırım beklemesin…

*******

KREDİ REKORU… Rekorlar kitabına girebilecek boyutta olduğuna göre, Hazinemizden sorumlu Bakanımız “kamu Bankalarının konut kredi  faizini düşürmesi üzerine kredide  rekor kırdık” dedi.

Rekor… Dar ve sabit gelirli  insanlar başlarını sokacak dam alabilmek için, bankaların kucağına oturtmak

Eyi bir rekordur. Hatta rekorlar kitabına girebilecek boyuttadır. Ancaak ! dar ve sabit gelirli insanlar 1 kg et alamazken, HIYAR’ın enflasyon rekortmenleri arasına girmişliği varken, düşük faizle de olsa bankanın kucağına oturtmak ters orantılı bir rekordur. Bunun sonucu kredi ödenecek, bankalara gayri menkuller geri dönecek ve  kamu bankaları büyük bir yara alacaktır. Bir zamanlar TOKİ’nin ilk günlerinde  dam alanların arasında  krediyi ödeyemediklerinden  damları ellerinden gitmişti, kimileri devretmişlerdi…

Önce insanların yaşam koşullarını iyileştireceksin ki, borçlanan, borcunu ödeyebilsin… Rekor o zaman kırılmış olur… Batıda emekli emekli maaşlarıyla dünya turuna çıkabiliyorlarken, Türkiye’de emekli, işçi ve memur bırakın sınır ötesini Ege ve Akdeniz sahillerini uzay dürbünleriyle bile göremiyorlar.

Önce, bu yaşam standardını düzelt sonra kredi için bankaya gönder insanları, bak işte o gün dünya basını bile seni alkışlar...

*******

KILIÇDAROĞLU  ve BİR KÖŞE YAZARI… Biri CHP‘nin lideri, diğeri  iktidarın ekonomik desteği ile ayakta durmaya çalışan SABAH  gazetesinin köşe yazarı. ENGİN ARDIÇ….

Kılıçdaroğlu “benim siyasetten beklentim yok“ diye bir cümle kurmuştu. Ardıç, mal bulmuş biri gibi atlamış bu cümleye “o halde ne oturuyorsun?” diye   yazı yazmış… Beklentisi olmadığını Cumhurbaşkanlığı seçiminde de gösteren, Kemal bey’i kenara koy be Ardıç efendi… Aynı soruyu  Cumhur ittifakının MHP’li ortağına  sorsana… Yer mi?   Başbuğ’un kemiklerini sızlatan Devlet beye sorsana “o koltukta neden oturuyorsun?” diye… Hatta mazide neler bıraktın diye bir şarkı vardı onun CD’sini bile gönderebilirsin… Neden oturuyorsun?  Partisinden tabandan tavana kadar tepki alanın o koltukta  inatla oturmasının nedenini sorsana… Beklentin nedir? diye…

*******

YERİN ALTI MI? ÜSTÜ MÜ? Bu dünyada işin iş olabilir ama, üstündekilere ihanet edersen seni yerin altında kimse azaptan kurtaramaz.

********

ED-BEL. ŞTİ’NDEN HABERLER NASIL?  Her gün, ortalama nakit 1 milyon bırakması  (geçen yılki rakamla)  ile belediye şirketinin  nakit bankası olan ve bu özelliğini yaz kış koruyan bu tesis kime emanettir?

Keza, sezonda nakit para girdisi sağlayan, çay bahçeleri kim/kimlere emanettir?

Ed-Bel Şti’nin yıl sonu bilançosu alışık olduğumuz gibi kamuoyu ile paylaşacak mıdır?

Edremit Belediyesi de kartvizitlerinde müdür yazanların diplomaları halka paylaşması halk tarafından ısrarla istenmektedir.

*******

ENSAR AYTEKİN… Çanakkale’de  oluşturulan büyük buluşma sonrası gazetemize geldi uzun ve içten bir   sohbet yaptık. Kazdağları sorunu dışındaki konularda kendisinin sıkıntılı olduğunu  hissettim.

Yıllardan beri tanıdığım, sohbetinden keyif aldığım bir köklü siyasetçidir. Genç ve dinamik… Özeleştiri yapmaktan kaçınmayan bir yaradılışı vardır… Çok yararlı bir sohbet oldu… Ayağına sağlık.

*******

BİR SORUM VAR ÇOCUKLAR… HAYDİ SOR, SOR… Edremit’te hiçbir iş yapmadan kaç kişi maaş almaktadır? Doğru bilene ben den bir koli, ÇİTOS, PİTOS  benden…

********

METİN ÖRKÇÜ... “CHP’li belediyelerin  Kazdağları’nda ağaçları kesip villa yaptıranlara sesleri çıkmadı şimdi altın çıkacak yerden anlamında cümleleri sosyal medyada okuyunca şaşırdım… Hadi birkaç villa yapılmış kabul edelim de, MARMARİS’in en güzel koyuna el koyup 100 odalı yazlık saray yapımı için kaç bin ağaç kesildi onu da ekleseydin be sayın ö-ÖRKCÜ… OTDÜ ALANI, AOÇ  say sayabildiğin kadar Metin bey kardeşim… Yeşil düşmanı bir iktidarı bu köşenin yazarı,  76 yıldır görmüş değil. Karadeniz ve diğer ormanlık arazileri saymıyorum bile… Çıkacak altının sade 5’i bize 95’i Kanada’ya gidecek haberin var mı?

*********

KREDİ KARTI VE KURBAN… Haram maram, makara dukara diyenler kredi kartıyla kurban  kesimi helal kabul eden Diyanet,  Valla ben bi şey anlayamadım. Diyanetin başındaki muhterem, olur olmaz şeylere haram diyordu, hatta kredi kartını bile haram zıkkım gibi göstermişti. Kredi kartını bankalar bedava vermiyorlar bir kuruş bile olsa faiz almak zorundalar değil mi ya? Makamı tartışılır bir kurumdur bizim Diyanet.

*******

YEREL GAZETELERDE BİR HABER… Akçay, BAYRAMA HAZIR… Bayrama hazır olmayı, kesimhanelerin yeri belli olmakla özdeşleştiren bir haber. Bir yerleşim birimi BAYRAMA NASIL HAZIR OLABİLİR? Verin yanıtınızı gazeteci kardeşler verin.

 **********

TÜRK TELEKOM. Gazete okumadıklarını biliyorum ama belki eşleri, dostları kulaklarına fısıldarlar diye tekraren yazıyorum… 2019 yılında, Akçay’da bazı sokaklarda İNTERNET HATTI YOK. Anlatabildim mi pek sayın TELEKOMCULAR. TV’lere çarşaf çarşaf reklam vermeye benzemez bu işler…

**********

GÖRMEMİŞİN OĞLU OLMUŞ TUTMUŞ, KUAFÖRE GÖTÜRMÜŞ… Sosyete denilen kesimle, adı sanını birkaç kişinin bildiği sözde sanatçıların görmemişliklerini okudukça keyif alıyorum. Görmemişlik nedir öğreniyorum.

-KENDİ  diye bir şarkıcı… Ben ilk kez duydum bu adı. Bodrum’dan komşu adaya gitmiş. Özel jet kiralamış

-Hande Acar isimli yine bir sanatçı !!  Kuaförünü İstanbul’dan uçakla Bodrum’a getirtmiş, yol parası, otel falan 8 bin lira ödemiş.

-Deneyimli bir sonra görme Demet Akalın da  Bodrum’da yanında olan kızı İstanbul’daki köpeğini özlediği için, VİP araç kiralayıp, Bodruma getirtmiş. 2.200 TL ödemiş.

Eee bunların bir de mürekkep yalayanları var. Mesela HINCAL ULUÇ. Geçen günkü yazısında, oturduğu  sitenin bahçesindeki keyfini, yardımcısı bayanın hizmeti, yediği içtiği falan felan. İzmir’e yeni otoyoldan gitmişmiş, eleştirenleri eleştirmiş…Uluç eskiden beri aynıdır… Yaşadığı lüks hayatı hep dile getirir. Babası, babam gibi emekli subaydı. Yıllardan beri Sabah’ta yazar. Kaç para aldığı bilinmez. İktidarın desteğiyle ayakta duran SABAH  bu büyük aylığı nasıl ödüyor o da ayrı konu.

 Edremit’te de görmemişin oğullarından vardır. Kızında oto, oğlunda jeep, kendinde lüküs oto, villa ama

hayır için 5 kuruş harcadığını görmediğim  tipler. Babadan, dededen kalma ZEYTİNLİKLERLE   bugün böbürlenenler.

**********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Kara tren Balıkesir’e geri dönüyor”

BY. AKP Balıkesirvekili  Mutlu Aydemir

Bizden not: Ayy ne güzel valla tee eskilerde  Akçay’da da çuf çuf varmış. Hadi gari buraya hat döşeyin TURİZME  katkısı olsun. Yap işlet devret.

…………………………..

ÇÜŞ

Enerji Bakanı Ayvalık’taymış. Rüzgar enerjili tesisi gördü mü acaba?

…………………………………

BÜYÜTEÇ

Akçay, sinyalizasyon bölgesinde  neredeyse her gün

İrili ufaklı trafik kazası oluyor… Çaresi  var mı? Boş ver olsun gari. Nerede hareket, orada bereket.

…………………..

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

El elden üstündür

ATASÖZÜ

 

435 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları