Uğur TARIMAN
13 Ocak 2020 Cumartesi
Tarih : 2020.01.13  17:50:59

İRAN, IRAK DEĞİLDİR…

Kovboy, İran’ın, Irak gibi kolay lokma olmadığını biliyordu ama bi deneyeyim dedi. Yani artık dünya siyaseti de artık şova dönüştü. Kanları yerde kalmayacak hesabı. Sopa göstermek bir  moda ikonu  yani… Bizde ESAD’a dememiş miydik “Namaz kılmaya geliyorum” falan diye… Yorgo da eksik kalır mı o da atmıştı havasını, “yarım saatte Ankara’da oluruz” falan. Sanki yeşil çuha da kumar oynanıyor. Blöf Yersen hesabı… Suudi denen etekli delikanlılar, “Türkiye’ye karşı birlik olalım” dedi, mesela Kovboyu yanına alıp Kılıç dansı zannetti… BLÖF  yani. Anlayacağınız dünya uluslararası politikası da bizim iç politikamıza imrendi… Yersen…Blöf mülöf dünya silah sanayi kazanıyor bu işten. Rusya’nın KELEŞ satışından kaç milyar dolar para kazandığını bilen var mı? Hiç zannetmiyorum…

**

KUMAR DEDİKYA

Aklıma Türkiye’nin kumar günah hesabından yola çıkarak yasakladığı otel kumarhanelerini kapatmasından kaç milyar zararı olduğunu bilen de  yoktur. Turizm sektörü bilir ama yasaklayanlar bilmez. Onlar sadece konuya başka pencereden bakarlar. Oysa yasak olmasına sevinenler KIBRIS’a gidip  makinede orgazm olup dönüyorlar. Yıllar önce yani bu yasaklamanın geldiği günden beri yazmaktayım… Türkiye bu yasak yüzünden milyar dolarlar kaybetti… Otel kumarhanelerini kapattığında ülkede kumarı  tamamen kaldırabildin mi? Asla. Bugün  Büyük kulüpte kumar oynanmıyor mu?

Adının başında MİLLİ YAZAN  piyango KUMAR DEĞİL Mİ? Diğer şans oyunları kumar değil mi? Madem günah ayağına yatıp, otel kumarhanelerini kapatıyorsun bunları da yasakla. Ama bu hazinenin ikinci darphanesidir. Böyle olmasına rağmen MİLLİ Piyangoyu satmak hatasına düştüler. Halen devri yapılmadığından MİLLİ KELİMESİNİ  kullanan şirket parsayı topluyor…

Vergi barajı koyarsın. Hazineye şu kadar vergi ödeyen belgesini gösterip  otel kumarhanesine girebilir gibi… KKTC  otellerinden kaç para vergi topluyor neden açıklanmıyor? Turizmin ağa babasıdır bu yıldızlı otellerin kumar makineleri ve yeşil çuhası… Öyle iş adamlarına tanık oldum ki, (daha önce de yazmıştım) ofislerinde duvarda kaç sinek var tek mi çift mi diye kumar oynuyorlardı. Vazgeçiremezsin. Ticarette bir kumardır. Hayatta bir kumardır… Günah yasak olduğu için IZDIRAP VERMEZ. Izdırap verici olduğu için yasaktır... GOETHE…

**

MİT

İngilizce oku bakim. EM-AY-Tİ… Devasa bir merkez yapıldı bizim EM-AY-Tİ mize. Açılışı muhteşem olmuş. Ama ülkenin ANA MUHALEFET Partisi davet edilmemiş. Neme lazım ülkenin sırları falan felan.

Kozmatik!  odası gibilerinden… Ama,  işte aması var. Olmuyor…

**

TEŞKİLAT-I MAHSUSA.

Yani ATATÜRK’ÜN, 119  yıl   önce  KURDUĞU bugün adına EM-AY-Tİ denilen MİT Libya’da yoğun faaliyetteymiş…

**

BASIN KARTI…

Hani şu yıllar boyunca adına sarı basın kartı denilen bugün Belediye toplu taşıma araçlarına binilmesini sağlayan karta dönen ve  bu dönmesi yetmiyormuş gibi renk değiştirip , TURKUAZ KART denilen tanıtım belgesi. Hiç bi şeye yaramayan  kartı da denilebilir.

Dün ulusalda bir haber yayınlandı “Eskişehir Gazeteciler cemiyet başkanı YILMAZ KARACA’nın  41 yıldır sahibi olduğu sürekli  basın kartı yenilenmedi”

Tipini beğenmemiş olabilirler. Ne diyeyim ki?

**

TAPU HARCI

Devlet, vergi toplamak için  bin takla atıyor ama, devlet kendi topuğuna sıkıyor. Tapu harcı yatırmak için Vergi dairesine giden vatandaşlar, bankalara yönlendiriliyor. Bankalar “bina içinde  almıyoruz, ATM‘lerden yatıracaksın” diyor.  Okuma yazması olmayan köylü vatandaşlar var. Okuması yazması olup ta ATM’yi kullanmasını bilmeyenler var. Hepsi olanlar açık  havada, yağmur, soğuk günlerde bu vatandaşa işkence değil de neyin nesidir?

Bu sorunu, CHP Vekili  Ensar Aytekin’e de telefonla aktardım. İnşallah Meclise taşır…

**

TROPİKAL MEYVE FİDANI DA GÜMRÜKTEN GEÇİYORMUŞ

Hemi de kaçak tarafından. Yahu bu nasıl gümrük teşkilatıdır anlamak mümkün değil diyeceğim ama bu tee eskilere dayanan bır sorun. Ne kadar tatlı meyva ki bunca zamandır suyu sıkılamıyor… Sıkma meyve değil yani ısıra ısıra,  kana kana yenen bir mevye. Bu haberi veren ULUSAL GAZETE aynı şu başlıkla vermişti..”TROPİKAL MEYVE FİDANI NASIL KAÇAK SOKULUYOR?” Kaçak insan ticareti yapılıyor da ürün ya da mal neden sokulmasın canımın içi. Parayı veren parsayı toplar. Bu nasıl bir sorudur anlamak mümkün değil.

**

SİYASET  VE…

Genel  seçim olsun, mahalle seçim olsun, adayların yanında, arkasında duran bazı  umudumu kirpiklerine bağladım şarkısını söyleyenler, sandıklar rafa kaldırıldıktan sonra, saf yanından sıyrılıp yeni ufuklara yelken açarlar ve rüzgar beklerler… Ne acı !!  Böylelerini görünce  ööö ‘m geliyor..

**

(çerçeveli)   ÜNVANI ELİNİN TERSİYLE İTMEK

Her babayiğidin işi değildir. Ünvan bizim ülkemizde her bir şeyin üzerindedir. Eee her ünvanın sahip olduğu bir de koltuk  vardır…

Bir zamanların amiral gemisi, Cuma günü ÜNVANI  elinin tersiyle itip, bir başka ülkede kurdukları bir şirketle hayatlarını idame ettirmeyi yeğleyen İNGİLİZ PRENSİ  ve karısının bu haberini en arka sayfadan verdi… Her halde böyle bir örnek yaşamı tercih eden bu iki genç çifti MAGAZİN habere zannetti ve paparazzi haberi gibi verdi… Ahmet Hakan yönetimindeki kan değişimi bu olsa gerek… Eee elbette bu haberi baş sayfada manşete taşıyacak hali yok ya… Baş sayfadan verse zülfü yare dokunur korkusu mevcut… Ama yenilik, kan değişimi  ünvanlarıyla genel yayının başına geçmek  buysa vay benim basınımın haline vay. Ama alıştırdılar gari… Yandaş dediğin sadakatini ortaya koymalıdır değil mi ya! Cuma günkü köşe yazısında yine İMAMOĞLU’na çakmış ve bu çakmasını şu cümleyle bitirmiş. ”İstanbul için başarılı olmanızı canı gönülden isteyen bir dost”  Yediniz mi ?

                                                                          …..

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Ayva gribe karşı korur”

By: Prof. Dr. Lexington

Bizden not. Valla hepimiz yedik, grip aşısı yerine

………………………………

ÇÜŞ

Bir zamanlar bizim ülkemizde ORAK VE ÇEKİÇ yasaktı.

Bir zamanlar bizim ülkemizde CONİ de yasak listesindeydi. Şimdi her ikisi de yine koynumuzda birer yılan.

…………………………………..

BÜYÜTEÇ

Ne olursan ol, yanar döner olma. Klavyenin haysiyetini düşün. Bildiğin klavye kalemin günümüz türüdür. Kendi kalemini kendin kırma yani. Böylelerini görmek çok acı be dostum…

……………………………..

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Halk, bir insanı son yaptığı şeyle tanır

Oscar WİLDE

 

86 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları