Uður TARIMAN
14 Ekim 2021 Perşembe
Tarih : 2021.10.13  17:08:14

EDREMİT VE TRAFİK…

Stres atmak ya da stres yaşamak istiyorsanız  Edremit merkez postanesinin köşesinde bir yere demir atın. DÖRT YOL  ağzı keyfine  doyum olmayan bir şehircilik timsali. Köşeye çekilip isterseniz bir cigara yakıp seyredin. Vurdulu kırdılı dizilerden daha keyif alacağınıza iddiaya girerim.

Birbirinin üzerine yürüyen dört tekerlekli istersiniz, aralardan yılan gibi kıvırarak geçen motorsikletler mi yoksa karşıdan karşıya geçerken AZRAİLE  meydan okuyanlar mı, caddenin ortasında telefonla konuşarak geçmeye çalışan  özellikle kadın  kesimi mi ? Keyfinize doyum olmayacak, bir cigara daha içeyim de şu bedava adrenalin dolu  filmi  biraz daha seyredeyim mi diye ikileme düşersiniz. Bu ilçede Trafik sorununu “ben çözerim” diyerek seçim  öncesi ve sonrası beyanatlarda !! bulunan  Hasan Arslan’ı sevgi ve saygıyla anar mısınız bilemem… Yıllar önce İstanbul’un her  kavşağında benzin bidonundan bozma bir  mekan içinde elinde beyaz eldiveni olan, mekanizmaya dönüşen el kol hareketleriyle trafiği yönlendiren TRAFİK POLİSLERİ  vardı… Şimdiki zamanda trafik teşkilatında bol miktarda model klimalı otolar mevcut. Ama ortada trafik polisi yok…

Mesela, Salı günü saat, 13.30 da  yukarıda konu ettiğim yerde, bir minibüs yolun ortasına çıkmış olan bendenizin aracı üzerine neredeyse sürtünerek gelen MİNİBÜS  sürücüsü utanmadan  sanki  yiyecekmiş gibi suratıma baktı. Bu minibüs sürücüleri artık işi azıttılar kimse alınmasın darılmasın.

Trafik kargaşası artık şehir içinde bile bir KAOS  haline dönüştü. Emniyet Müdürlüğü Trafik şube artık bu kargaşaya bir çare üretmek zorunda. Polis aracı içinde fotoğraf çekerek bu işi bitiremez. Düğümlenen yerdeki bu kargaşayı arıcından inerek çözme mecburiyetinde… Hatta belediye yönetimi   ile acilen masaya oturmak zorunda. Her gün göç alan Edremit artık bu kargaşayı kaldırmıyor….İl olmaya tevessül edilen bir Edremit önce İLÇE OLMAYI başarmak zorunda. Ama…..!

**********

DİZİ, DİZİ VE EKRAN EKRAN

İki kanal hariç bütün ekranlarda dizi. Sanki birbirlerinin kopyasını çekip, dizi yaptık diye anons edilmekte..” falan falanın aşkı”  “ azap“ “ kasap”, silahlar affetmez” “ kimin eli kimin şeyinde! Gibi gibi diziler,% 90 ‘nı vurdu kırdı, öldürdü… Senaryo yazan hikayeyi önce kendi kağıt üzerinde seyretmeli. Hikaye yazmak öyle  kolay bir iş değil. Öyle olsa ülkemiz neden NOBEL ALMASIN  değil mi ya… Senaryo yazma tekniğini bilen ama edebiyatla alakası olmayanlar senaryo yazıyorlar. Mesela  sözde tarihi film yapımcıları birbirlerinden kopya çeker gibi tarihi senaryolar yazıyorlar. Tarihi canlandırmak için TARİHÇİ  olman gerekiyor.

Aslına bakarsanız dizi çekmeye de gerek kalmadı ülkemizde. Her gün ulusal yayınları yayın masanıza her bir yaşam biçiminden onlarca DİZİ  mevcut. Çok yakın günlerde Ulusal yayınlarının sadece 3 nolu sayfalarında  yazılan, çoluk çocuk kadın demeden, katledilen haberler artık BAŞ SAYFALARDA da   yer bulmakta. AL SANA DİZİ…

Sanat müziği öldü… Yeni beste, yeni güfte bir tane çıkmıyor ortaya… Mesela  son yılların efsane  şairi CEMAL SAFİ idi. O vefat ettikten sonra bir  şarkılara kan veren bir şair çıkmadı. Onun dillere  pelesenk olan şarkısı VURGUN idi hatırlatalım isterseniz;

BESTESİNİ, Selçuk TEKAY  yapmıştı…

“Gözlerim uykuyla  barıştı sanma

  Sen gittin gideli dargın sayılır

  Gözlerim uykuyla barıştı sanma

  Sen gittin gideli dargın sayılır

  Ben de bir zamanlar sevildim amma

  Seninki düpedüz vurgun sayılır

  Ne kadar zulmetsen ah etmem sana

  Her iki cihanda gül kana kana”

Gibi unutulmaz bir eserdi. Çok ödül alan bir güfte ve besteye sahipti. Ya şimdi. Ne yeni bir ses, ne yeni bir güfte. Muazzez Ersoy TRT müzik  kanalını parselledi zimmetine geçirdi. Bu tür şarkıcılar bir iki tane  ama onlar da  ekranda önce fiziklerini konuşturmakta sonra sanat icra etmekteler… Peki bu sorunu yani  Ülkemizde yeni yeni beste yeni yeni güfte neden çıkmıyor diye sorgulayan yok. Ne devlet yönetimi ne basın. Saldım çayıra Mevlam kayıra. Sanat sanat için yapılır ve  sanatçı  destek ister… Halkı uyutma taktiği budur… Hissiyat kenara, menfaat içeri. Rahmetli Cemal SAFİ  ile Altınkum’da işlettiği pansiyonda  röportaj yapmıştım. Körfez  STAR  arşivinde mevcuttur.

***********

UEDAŞ-LİMAK

Hangisiyle anacağımızı bilemez olduk. Her ne ise ülkenin ışıklandırılmasında sorumlu teşkilat-ı umumiyedir bu seslenişim.

Geçtiğimiz gün yani ilk yağmuru yediğimiz gün. Yağmurla beraber 3 saat Akçay’ın Altınkum, İkizçay bölgesinde  elektrikler kesildi. Bir ara geldi yine gitti ve 25 dakika yine kesik. Yıldırım yok, şimşek yok, gök bağırmadı. Demek ki Karadeniz’deki gibi yağmur yağsa  yandı keten helva… 186’yı aradım “efem arıza giderilmek üzere” 3 saat be birader. Bir ara şak şuk oldu. Evlerdeki işyerlerindeki elektronik cihazlar ne ola ki. Kime muhatap olacağız da hakkımızı arayacağız. Zamma  gelince şaka da şuka değil mi?...

**********

VARMISIN YOKMUSUN?

İyi ki varsın, VAR. Dört gün önce oynanan LETONYA MAÇI  tam bir zafer fiyaskosu. Bu rakibin nüfusu 1 milyon falan denmekte bizim ki 84 milyon. Ecel terleri döktük ekran başında… Son dakikada hakemin vermediği penaltıyı VAR  verdi de paçayı kurtardık. Hele hele BURAK penaltıdan golü atınca yaptığı sevinç gösterisi tam bir fiyasko. Son oynanan maçlarda bir tane gol atamayan  sözde  gol silahımız penaltıdan golü atınca sanki maçı tek başına o aldı… Takımda Ruh yok ruh. 84’e BİR  be yahu…

***********

SEÇİM

Muhalif partiler, hep bir ağızdan seçim de seçim diye tutturdular. Seçim meçim yok kardeşim. Hepiniz siyasetçiyim diyorsunuz ama  iktidarda olan bir parti, ülkede el ile tutulacak bir şey yokken seçime gider mi?  Yenilgiyi sahaya çıkmadan kabul etmek anlamına gelmez mi? Hem boşuna iştahlanmayın, ben iki yıldır “2023’E DİKKAT “ diye minik bir not düşüyorum. Ne demek istediğimi anlamadıysanız, bırakın  siyaseti… Şahsına münhasır bir  seçim olacak 2023 de….!!!

*********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“İşsiz sayısı 7,9 milyona ulaştı”

By: gazeteler

Bizden not: Alamanya yeni bir işçi alım kampanyası başlatsa

da rahatlasak bari…

**********

ÇÜŞ

Herif Afganistan’dan tüyüyor. Alamanya’ya gidiyor orada yemediği halt kalmıyor. Sınır dışı ediliyor. Eee ne yapsın en rahat ülke diye Türkiye’ye gelip, en lüks otellerde, yine  aynı mafyacılığı oynuyor  yemediği halt kalmıyor. Bizim ülkemizde ki, meslektaşlarıyla yani, ÇEÇEN, KAZAK, ÖZBEK, RUS, AZERİ mafyacılık oynuyor. Yahu bu Birleşmiş milletler gibi

bir gurup oluşana kadar bizim İÇİŞLERİ BAKANLIĞIMIZ  ne menem işler yapıyor. Nasıl gelip Yerleşiyorlar haraç maraç, uyuşturucu HER BİR MELANETİ  yiyorlar. Sahi Mersin’de yakalanan tonlarca uyuşturucu ne oldu?

…………………………………………………

BÜYÜTEÇ

Edremit’te iki aracın geçebildiği caddelerde  park etme güzelliğini hangi kurum veriyor? Merak ediyorum. Meydandan  Diş hastanesi istikametinde gidin bakın muhteremler manzara hoşunuza gidecek mi?

………………………………………………………………..

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Ahali isterse padişahı tahtan indirir.

Deyim.

Metin Dolunay’ın  ATASÖZLERİ kitabından

……………………………

BOŞ KAĞIDA İMZA

Bu başlıklı yazım yarın  burada…

 

50 kez okundu
Yazarn Dier Yazlar