Uður TARIMAN
18 Ekim 2021 Pazartesi
Tarih : 2021.10.17  16:19:47

ED-BEL

Kendisi muhtac-ı himmet bir dede nerde kaldı gayrıya himmet ede. Çok hoşuma giden ve çok eski bir sözdür.

Güre Termal  suyu işletme hakkını başarıyla yürüten GÜRÇAĞ  Vakfı’nın sözleşmesi bitti. ED-BEL’İN AĞZI SULANMIŞ  olmalı bu işletmeyi envanterine geçirme sevdasına düşmüş. Gürçağ yıllardan beri ÜNİVERSİTE  öğrencilerine BURS  verdi. Kaç öğrenci el avuç açmadan mezun oldular. Nice dualar aldı. ED-BEL, Saka döneminden  devir aldığı tesisleri ne hale getirdiği bilinirken böyle bir talepte bulunması yazının girişindeki söze muhatap olma zevkini tadıyor olmalılar.

Defalarca bu köşeden sordum. Saka döneminde her yıl sonu bu şirketin  sahibi olduğu en ufak işletmesinde en büyüğüne kadar olanın bilançolara HALKLA PAYLAŞILIRDI.

Saka döneminden devir aldığınız bilançoyu açıklayın dedim. Nakit ne kadardı? Kaç işletmeyi devir aldınız, bunların kar ve zararları neydi?  Kaç gayrimenkulü kaç paraya sattınız ya da kiraya verdiniz aldığınız miktarlar nedir? Kaç personelle aldınız şimdi kaç personel var? Kaç müdür vardı,  şimdi kaç müdür var? Bugünkü nakit  varlığınız nedir? Kaç personelle mahkemelik oldunuz? Saka  devir aldığı tüm borçları ödeyerek işe başladı…

Şimdi bu ED-BEL  Güre Termal su işletmesini almaya kalkışıyor?  Böyle bir işletmeyi, GÜRÇAĞ  dönemindeki seviyede  tutabilecek  kadro yönetimi imkanınız var mı? Burs vermeye devam edecek misiniz? Gürçağ, başvuran öğrencilerin aileleri dahil siyasal görüşlerine bakmaksızın burs verdi. Ben de üç öğrenci için aracı oldum prosedürler tepeden tırnağa incelenerek  verildi.

Ya  GÜRÇAĞ’ın sözleşmesi  uzatılsın ya son derece etik bir sistemle ihaleye mi çıkacak yoksa bu işe en iyi yatkın bir işletmeyle  anlaşılmasıdır. ED-BEL’in boyunu aşan bir  iş yani…

Seçim  sonrası bir dedikodu yaydılar “GÜRÇAĞ SAKA’nın seçim propaganda masraflarını karşıladı” utanır adam be… İftira atılır ama böylede  gözümüzün içine baka baka atılmaz. Sonuç.

Bu iş ANKARA’ya  yakışıklı bond  çantayla gitmeyle benzemez….

BÜYÜKŞEHİR YASASINDA BİR MADDE GÖZÜME ÇARPTI..” MADEN RUHSATI. JEOTERMAL KAYNAKLAR  DOĞAL MİNERALLİ SULAR  RUHSATINA İLİŞKİN  YETKİ VE  GÖREVLER İL ÖZEL İDARELERİNİN  TÜZEL KİŞİLİĞİNİN KALDIRLDIĞI İLLERDE VALİLİKLERCE YÜRÜTÜLECEK”.

*********

MURAT TUNA

Geçtiğimiz hafta Star gazetesinin  tv portalında canlı yayın konuğu olmuştu. Bu oturumda Tuna Edremit belediye yönetimine yüklendi. Hatta  “Edremit belediye Başkanı ve bazı yöneticiler GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KULLANIYORLAR” şeklinde de  suç duyurusu mahiyetinde bir cümle kurdu.

Edremit Belediyesi AKP meclis üyesi olan TUNA  madem böyle ağır bir suçlamada bulunuyor, Belediye meclisinin bir üyesi olarak bu ekranda  sarf ettiği  GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMA  bağlamlı ifadesini  SAVCILIĞA taşıdı mı taşımadı mı? Taşımadı ise bu suçlamaya ortak olmuş olmuyor mu?

Malum olduğu üzere GÖREVİ KÖTÜYE kullanmanın cezası sağır sultanın malumudur. Adalet artık gazete yazılarına değil doğrudan kendisine getirilen dilekçeleri baz alıyor…Başkan diyor kim olduğunu biliruz başkanın, ama bazı yöneticiler kimler onlar !!!

Sıcak asfalt konusunu ben Murat Tuna’nın katıldığı programdan iki gün önce yazdım. Tuna bu konunun da soruşturması yapılacak dedi… İçeriğini de açıklasa kamuoyunda bir takım varsayımlara sebep olmazdı. Belediye yönetimi  gazete okumadığı için benim yazımı  haklı olarak yanıtlamadı. Alıştık artık onların kulaklarının üzerine yatmalarına. 2,5 YILDIR BİR TEK YAZIYA BİLGİ BABINDA DA OLSA YANIT VERMEYEN BELEDİYE YÖNETİMİNDEN NE BEKLENİR Kİ?

**********

DOĞRUDAN TEMİN FALAN

Elastiki bir durum. Bunun da rakamsal bir tavanı var. Bu tavanın aşılıp çatı katına çıkılmaması gerekir diyor yasa… FARUK SERPİL PARKINDA , TEMELİ ATILAN KREŞ  ve EVLENDİRME DAİRESİNİN inşaatının temeli atılmıştı. Yüklenici müteahhit bırakıp gitti. Burası da mı doğrudan temin ile mi yapılıyor?

Murat Tuna bu inşaat için bir şey söylemedi. Söylemedi ama bizim defalarca yazdığımız sözde çocuk oyuncaklarını  söyledi. Beton üzerinde çocuk oyuncağı. Ne komik değil mi?

**********

MANSUR  YAVAŞ VE İMAMOĞLU

Mansur başkan inadın inadına fakir fukaranın yanında oluyor. Son yaptığı eylem dillere destan bir eğilim. Tescilli ihtiyaç sahibi vatandaşlara verdiği kartla  1 MİLYONU AŞAN BİR NAKİT para ile kömür almalarını sağladı. Çuval çuval evlerin önlerine  kömür götürenler utandılar mı acaba?  Halkın belediyesi böyle olur… Makarna, un dağıtıp reklamı yapılmaksızın KEŞ PARA  takdimi. Allah razı olsun… İMAMOĞLU  büyük bir EKMEK FABRİKASI YAPTI. AKP engellemeye çalışıyor. Demokrasilerde çareler tükenmez İMAMOĞLU  ona da bir çare bulur…

Şimdi Mansur YAVAŞ’a dönüp bu kaynağı nereden buldun diye hesap bile soracak halları kalmadı İktidarın. Sormaya kalksa “ 128 dolar nerede” diye yanıt bulacak ya da “Cemaat ve tarikatlara akan suyu kestim bu para o para” diye cuk oturan bir yanıtla karşılaşacak. İyisi mi susayım dediler.

**********

DEVELÜASYON

Ufukta böyle bir tehlike var yani. Dolar 9 papeli geçti. Tren bu isimli bir garda durup, makinist değiştirmek için rötar yapacaksa, olan yolculara olacak.

Devalüasyon resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybetmesi. Devalüasyon yükselirse faizler artar ve ekonomi mecburen yavaşlar. Dolar bugün 9 küsur  çerçevesinde ise sadece inşaat demirlerine gelecek zammı hesap edin. Serbest ekonomiyi kaldıramayan  ülkemizde ticari ahlakın düşüklüğü de göz önüne alınırsa stoklarında yüklü ürün olanlar bir taşla iki  üç kuş vuracaklar. Ellerinde yüklü dolar olanlar, maaşınızı dolarla mı alıyorsun diye soruya muhatap olacak ve  kıçlarını kaşıyacaklar. Durum iç açıcı değil yani…

**********

TEZGAH

Eski tarihlerde güzel bir ticari  söz  vardı “YERLİ MALI  YURDUN MALI, HERKES ONU KULLANMALI.”

Sonradan görmeler,  batı menşeili  marka çanta ayakkabı, gözlük, saat  kullanmayı pek severler. Oysa ülkemizde bu markalarla yarışacak kalitede  taklitleri mevcut. Küçük ve orta ölçekli sanatkarlarımız taammüden öldürüldü… Dolarlar uçuşup batıya gitti. Bu yetmezmiş gibi ÇİN İŞİ JAPON  işi  ÇIKTI meydane… Dolarlar, çuvalla Çin’e gitmeye başladı. Don lastiği, oyuncak,  çakmak, tencere, tava, toka, zamk ne aklınıza gelirse Çin’den gelmekte. Her ay kim bilir Çin’e kaç milyar dolar paramız gidiyor.

İthalat mercek altına alınmadan iki yakamız bir araya gelmez. Böyle bilinçsiz bir terazi hiçbir ülkede yoktur. Bunun yanı sıra mercimek, pirinç, şeker, buğday , un gibi sayısız ülkemizin kendine has ürünleri bile dışarıdan ithal edilmekte. Kendi elimizle tarımı da bitirdik… Uçtu uçtu dolar uçtu… Şimdi oturmuş kaşınıyoruz. Bu işin merkez bankasıyla falan alakası yok. Sistem bozuk. Sen  kendi toprağını bitirip çorak araziye çevirirsen sen çiftçinin yanında durmak varken komünist diye dışlarsan bu eyi günlerimiz eyi… Uçak alıyoruz diye milyar dolarları  AMERİKA’ya hibe edersen, sen S-400 alıyoruz diye milyarları MOSKOFA   verirsen, Amerika’da gökdelen yaptırırsan, sen Dünya ülkelerinde sıra sıra camiler yaptırırsan sen, bütün bu yapılanlar dolarla oldu.

Serbest ekonomiden çıkıp adam gibi bir sistem oturtmadan iki yaka birbirine el sallar ama bir araya gelmez…

*********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“ POLİS UYUŞTURUCU BASKINLARINA ARA VERMİYOR”

By: Gazeteler

Bizden not: Vallahi ben polisime acıyorum. Gece gündüz kelle koltukta (tasirimi mazur görsünler) çabalıyorlar. Yakalıyorlar  ama esas PATRONLAR

YILDIZLI OTELLERDE  puro eşliğinde viski içiyorlar. Sahi Mersin’de yakalanan kokainlerin patronlarına ulaşılabildi mi?  Balıkesir, Edremit Narkotik şubelerimiz

gece gündüz iz peşinde çabalıyorlar. VANA nerede VANA?

…………………………….

ÇÜŞ

Bir okurum, “geçen gün Akçay pazarından barbun aldım, eve geldim, Çince  (serçe parmağı) kadar balık çıktı poşetten  dedi. Satanda kabahat yok bu minik yavru balıkları avlayanlarda  değil mi suç? Kim okur kim yazar.

……………………………………

BÜYÜTEÇ

DSİ… Nasssın eyi misin. Eyi olmanı inşallah görevden alındığında kutlarız. Edremit’e bekleriz. Rakı balık Ayvalık yaparız.

……………………………….

KULAĞINZDA KÜPE OLSUN

Hakkımızı yiyen kapının sapını yesin

ARGO SÖZCÜK

 

60 kez okundu
Yazarn Dier Yazlar