ACILI ANNENİN FERYADI: “ADALET İSTİYORUM!”
Tarih : 2019.10.04  09:40:07
16 Nisan 2018’de İstanbul Kumkapı’da iş çıkışı Avrasya Tüneli’nin yakınındaki üst geçitte erkek arkadaşı ile tartıştıktan sonra 8 metrelik köprüden aşağıya düşerek yaşamını yitiren Nazan Dedeoğlu’nun Edremit’te yaşayan acılı annesi Şöhret Dedeoğlu, kızının erkek arkadaşı tarafından ölüme sürüklendiğini iddia ederek, İstanbul 5.Asliye Ceza Mahkemesi’nce Sanık Umut Berkutay Y. Hakkında verilen beraat kararına tepki gösterdi. Bir üst mahkemeye başvuracaklarını söyleyen acılı anne “Bir insan hayatı bu kadar ucuz olamaz, benim evladımın hayatı bitti, bari başka hayatlar bitmesin. Gerekirse İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız” dedi.

Edinilen bilgilere göre acı olay, 16 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Kumkapı’da meydana geldi. Erkek arkadaşı Umut Berkutay Y. İle birlikte iş çıkışı yemeğe giden Anestezi Uzmanı Nazan Dedeoğlu (23) dönüşte Avrasya tüneli yakınındaki üst geçide çıktı. Kız arkadaşı Nazan Dedeoğlu’na "atlayamazsın" diyerek üst geçitten atlamasına neden olduğu iddia edilen Umut Berkutay Y. hakim karşısına çıktı. Hakkında "intihara yönlendirme" suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis istenen sanık Umut Berkutay Y. "Nazan’a atlarsın, atlayamazsın  şeklinde bir konuşma yapmadığını iddia ederek, suçlamayı reddetti ve sadece bir gün içerde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

23 yaşındaki kızını kaybeden anne Şöhret Dedeoğlu ise, "Kızım hayat dolu ve neşeli biriydi. Asla İntihar ettiğini düşünmüyorum. Zaten kamera kayıtları iyi incelenirse, kızım ile arkadaşı arasında tartışma yaşandığı, kızıma vurarak yere düşürdüğü ve sonra da yerlerde sürüklediği görünüyor.  O sırada kızımın çantasını fırlatıyor ve kızım çantasına gitmek için yerlerde sürünüyor. Olay sonrası kızımın ne çantası, ne de cep telefonu bulunamadı.  Rapora göre kızım köprüden aşağıya sırt üstü düşmüş. Ancak çene ve burnu kırılarak parçalanmış. Bundan da anlaşılıyor ki, erkek arkadaşı tarafından önce darp edilmiş sonra da aşağıya düşürülmüştür. Kamera kayıtlarının kriminal olarak yeniden incelenmesini istiyorum. 2 ayrı bilirkişi raporu var. Ama her nedense iki rapor da aynı bilir kişi tarafından tutuluyor ve ayrı ayrı ifadeler yer alıyor.  Doktor raporlarında kızımda alkole rastlanmadı ama arkadaşı yüksek oranda alkollü çıktı. İddia edildiği gibi kızım intihar edecek biri değildir. Erkek arkadaşı tarafından 8 metrelik köprüden aşağıya ölüme sürüklenmiştir. İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği karara itiraz ediyor, davanın bir üst yargıya taşınmasını istiyoruz. Bu karar usulsüzdür. Bir insanın hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Sanığın Ağır cezada yargılanmasını ve hak ettiği cezayı çekmesini istiyoruz. Gerekirse İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceğiz. Ben adalet istiyorum. Benim evladımın hayatı zaten bitmiş, başka evlatların hayatı bitmesin” dedi.

33797 kez okundu
Diðer Yerel Haberler Haberleri