AYVALIK ESNAF VE SANATKÂRLAR ODASI BAŞKANI ÇAKIRCA, “FAHİŞ FİYATLARLA İLGİLİ ESNAFIMIZA BU KADAR YÜKLENİLMESİ HAKSIZLIKTIR”
Tarih : 2024.06.23  15:33:47
Balıkesir’in Ayvalık’ta, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Melih Çakırca yaptığı açıklamada, ilçede faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârların fiyatlarının astronomik olduğuna ilişkin iddialara tepki gösterdi.

Maliyetlerin Türkiye genelinde ciddi bir yükseliş trendinde olduğuna dikkat çeken Başkan Çakırca, “Böylesi ekonomik şartlarda bir yandan enflasyonla mücadele eden, bir yandan istihdam ettiği personelinin maaşlarını çıkarmaya çalışan esnaf, yüksek dükkân kiraları ve ödediği vergilerle ayakta kalabilme mücadelesi verirken, ‘Ayvalık esnafı kazık atıyor”, Ayvalık’ta esnaf maliyetin 10 kat üzerinde fiyatlarla müşterisini aldatıyor’ şeklindeki spekülasyonlar son derece mesnetsiz ve haksızca yapılan dedikodulardır” dedi.

Melih Çakırca; Türkiye genelinde son yıllarda küçük çapta sermayesiyle, zincir marketler gibi dev sermayeler karşısında hızla adeta bir sabun köpüğü gibi yok olmaya başlayan esnaf ve sanatkârların güncel ekonomik olumsuzluklar karşısında evlerine ekmek götürebilmek ve ailesini geçindirebilmek için insanüstü gayretler içerisinde olduğunu savundu.

Son derece durgun bir kış sezonunun ardından, geçtiğimiz Ramazan ve Kurban Bayramı süresince sosyal medya mecralarında bazı hesaplardan yüksek fiyatlı adisyonların fotoğrafların paylaşıldığına ve bu paylaşımların altına da; Ayvalık esnafları için kabul edilemeyecek kadar ağır, hatta hakaretvari yorumların yazılmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Melih Çakırca, “Ayvalık’ımız; sadece ülkemizin değil, turizm alanında dünyanın cazibe merkezi konumundadır. Takdir edilirse; Ayvalık’ımız bugün; Antalya, Bodrum, Çeşme, Kuşadası gibi turizm merkezleriyle turizm alanında yarışan bir ilçedir. Turistik bölgelerde fiyatların normalin biraz üzerinde olması da son derece normaldir. Çünkü turizm bölgelerinde dükkân kiraları, personel ücretleri ve maliyetler de aynı paralelde yüksek bir konumdadır. Ama gurme dünyasının parlayan yıldızı olarak gösterilen Ayvalık’ımızın farkı ise onlarca yıldır müşterisine verdiği kaliteli hizmetlerle marka haline dönüşmüş mekanların sayısının oldukça fazla olmasında gizlidir. Bu mekânların özelliği en kaliteli ürünleri müşterisine maliyet hesabı gözetmeksizin en iyi şartlarda sunabilmek ve bunun karşılığında da müşterinin memnuniyetini kazanabilmeyi başarabilmesidir. Bahsettiğim marka haline gelmiş restoran ve işletmelere giden insanlarımız zaten para hesabı yapmayan ve tamamen kaliteli hizmet alabilmek için bu mekânların müdavimi olanlardır” dedi.

 

“AZ BİR MALİYETLE ÜRETİP, BU ÜRÜNLERİ FAHİŞ FİYATLARLA SATIŞA SUNAN SEZONLUK İŞLETMELERE YÖNELİK ELİMİZDE RESMİ BİR YAPTIRIM UYGULAMASI NE YAZIK Kİ YOK”

Ayvalık’ta sezonluk işletme kiralayanların arasında bazı girişimcilerin bu marka mekanları baz olarak, kalitesiz ürünlerle, bu marka haline dönüşmüş mekanların fiyatlarıyla satış yapmaya yeltendiklerini de üzülerek gördüklerini vurgulayan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Çakırca, “Serbest piyasa şartlarında kalitesiz malzemelerle hazırladıkları ürünleri, daha az bir maliyetle üretip, bu ürünleri fahiş fiyatlarla satışa sunan bu tür sezonluk işletme sahiplerine yönelik yapabileceğimiz resmi bir yaptırım ne yazık ki bulunmamaktadır. Ama ben marka haline dönüşmüş mekânlarımızla, düşük kaliteli mal ve hizmetleri bu marka mekânlarla aynı fiyatlarla satışa sunmaya çalışan sezonluk işletmelerin başarılı olabildiğine hiç rastlamadım. Tatilcilerimiz bu bahsettiğimiz düşük kaliteyle hizmet vermeye çalışan işletmelere en fazla bir kez gidiyor ve bir daha da adımlarını bile atmıyorlar. Yani müşteri bu işletmelere gerekli cezayı böylelikle zaten kesmiş oluyor” açıklamasında bulundu.

 “SAPLA, SAMAN AYRILMALI”

Her turistik bölgede olduğu gibi Ayvalık’ta da esnafların arasında kalitesiz ve düşük maliyetle ürettiklerini yüksek fiyatlarla satmaya çalışanların olabileceğine işaret eden Melih Çakırca, “Ama sayısı bir elin parmaklarını bile geçmeyen işletmelerin varlığı yüzünden, Ayvalık’taki tüm işletmelerin fahiş fiyatlarla satış yapıyormuşçasına bir algının oluşturulması da doğru değildir. Ayvalık esnafı yıllardır olumsuz ekonomik şartlara rağmen müşterisine en iyi hizmeti makul fiyatlarla sunmaya çalışmaktadır. Bu yüzden de tatilcilerimizden ve özellikle de vatandaşlarımızdan talebimiz; sapla, samanı birbirinden ayırmaya çalışın. Bir esnafın hatasını tüm Ayvalık esnafına mal etmek çok büyük haksızlıktır. Lütfen bu hataya düşmeyin.  Biz Ayvalık’taki esnaf ve sanatkârlarımıza güveniyoruz. Onların arkasındayız. Bu duygularla tüm tatilcilerimize ve Ayvalık sevdalılarına gönül rahatlığıyla ilçemize gelerek tatil yapmaları çağrısında bulunuyoruz ” diye konuştu. SUAT SALGIN (AYVALIK)

 

478 kez okundu
Diðer Yerel Haberler Haberleri